12 Kolay Adımda Öğrenci Merakı Nasıl Öldürülür? *

Hiçbir özel yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım

Albert Einstein

HR Dergi’nin düzenlediği 21. Eğitimciler Zirvesinde konuşmacı olan ”Merak” kitabının yazarı, Ian Leslie konuşmasında, merakın korku (yanlış soru sorma korkusu-bilmediğinin anlaşılması korkusu) ve kayıtsızlık öldürdüğünü ifade ederken, ”Merak durduk yere ortaya çıkmaz. Merak etmek için bir şeyler biliyor olmanız lazım. Daha fazlasını öğrenmek için merak eder ve aradaki boşluğu kapatmaya çalışırsınız. Bunun en iyi örneğini Agatha Christie kitaplarında görürsünüz’’ dedi.   Teknoloji ve merak konusunda ise ’’Rutin işler teknolojiye devredilirken rutin olmayan işler giderek artacak. Bu iş dünyasında var olmak için insanların makinelere göre en büyük avantajı merak edebilmeleri”, ”İnternet çalışkan ve merak edenlerin daha fazla öğrenmesini sağlarken tembellerin daha da tembelleşmesine neden oluyor” olduğunu söyledi. Ian Leslie,   2014’te yazdığı  Merak kitabında, ‘’meraklı insanlar genellikle diğerlerinden daha akıllı, daha yaratıcı ve daha başarılıdırAncak, merakın bize sağladığı ödüllerin daha evvel hiç olmadığı kadar fazla olduğu bu dönemde, merak genellikle yanlış anlaşılmakta, küçümsenmekte veya giderek bilişsel elitlerin tekeli altına girmektedir’’. diyerek meraka karşı bakış açısını ortaya koyuyor. 

Merak Deyip Geçmeyin! adlı blog  yazımda merak ve  merak uyandırmaya dair pek çok şey paylaşmıştım.Kalıcı öğrenmenin ilk adımı olan merak duygusunun farkında olan öğretmenlerin, öğrenme-öğretme sürecini öğrencilerin,  öğrenme heyecanı ve merak duygusunu harekete geçirecek doğrultuda tasarlamalı. Çünkü merak, kaslarımıza benzer, hareket ettikçe güçlenir, hareket etmedikçe körelir. Öğretmenlerin, öğrencilerin meraklarına gölge etmemeleri ise yegane temennim olmuştur. Bugünlerde, özellikle öğretmenlerin, öğrencilerin meraklarını el birliği ile nasıl öldürdüklerini düşünürken, Terry Heick’in,  www.teachthought.com deki 12 Kolay Adımda Öğrenci Merakı Nasıl Öldürülür? başlıklı harika yazısında rastladım. Terry Heick, öyle güzel özetlemiş ki meseleyi. Aynen paylaşıyorum. 

*12 Kolay Adımda Öğrenci Merakı Nasıl Öldürülür?

Bir öğrencinin doğal merakını öldürmek bir gecede gerçekleşmez. Bu, 12 yıl kadar sürebilir, bazı nadir durumlarda bile bu yeterince uzun bir süre değildir.

Öğrenme ortamları standartlara ve değerlendirmeye odaklanmıştır ve buna uygunluk öğrenmenin gerçekleştiğini kanıtlamak için veri akışları arayışında araştırma temelli stratejilerin uygulanmasına izin verir. Merak güzeldir, ama ölçmek için kullanıldığında devasa bir meydan okumadır.

Ayrıca, meraklarının ne kadar güçlü olduğunu göstererek bir işe hak kazanan birileri var mıdır?

Aşağıda, öğrenim merakını engellemeye ve öğretiminizi bu okul yılındaki sınıfınızda güzel ve düzenli tutmaya yardımcı olacak on iki ipucu bulunmaktadır.

1.      Adım Öğrenme alanlarını dikte edin.        

Fiziksel veya dijital, bireysel veya grup olsun, öğretmen (ya da ‘’bölge müfredat koordinatörü’’) sizsiniz. Ne zaman, nasıl ve niçin öğrenileceğine siz karar verirsiniz. Programı, müfredatı, testleri, not sistemini, geri bildirim döngülerini hepsini yapın. Size maaşı bu yüzden veriyorlar. 

2.       Adım Öğrencinin seçimini sınırlayın.

Söz hakkı ve seçim teoride harikadır, ancak bir öğrencinin neye ihtiyacı olduğunu öğretmenden daha iyi bilen kişi yoktur. Öğrencileriniz yaş aldıkça, okuyabildiklerinde ve yazabildiklerinde size teşekkür ederler.

3.      Adım Siyah-beyaz düşünün. 

Doğru her zaman doğrudur. Ve eğer öğrencileriniz yanlışlarsa, onları düzeltmek iyi olmayacaktır. İkili düşünme;  Mars’a nasıl geldiğimizin göstergesidir.

  1. Adım Sorulara değil, cevaplara odaklanın.

Tekrar, madde 3’e bakın. Açık uçlu, hippi tarzı, kişiselleştirmeyi ve toplumu hedefleyen proje tabanlı öğretiminizde ne yaparsanız yapın, Ortak çekirdek standartlara dayalı sınavlar, üniversite beklentileri ve “gerçek dünya” bunun gibi değildir. Bir “cevap” a ulaşma süreci doğrulukta önceliklidir. 

5.      Adım Sadece düzen olduğu zaman teknolojiyi kullanın. 

Öğrenme simülasyonları, Prezis, iPad’ler, Android Nexus tabletleri ve bloglar, sınırları geçmediklerinde, kural ihlalini davet ettikleri veya değerlendirmeyi zorlaştığında mükemmeldir. Öğrenciyi YouTube’a “öğrenmek” için göndermeden önce eyalet, bölge ve okul politikasını kontrol ettiğinizden emin olun.

6. Adım Tuhaf işbirliğini zorlayın.

İşbirliği, efsanelerin konusudur. Bireysel düşüncenin ve yansımanın olduğu yerde bir partneri veya grup etkinliğini ne zaman yapabiliyorsanız yapın. İşbirliği, öğrenme hedefi bunu önermiyorsa bile mucizeler yaratır. 

7. Adım Yaratıcılığı unutun.

Gerçek dünya renk, ses ve fiziksel hareketle dolu olabilir, ancak sınıf karmaşık, dikkat dağıtıcı ve yönetmesi zordur. Onları tomurcukta tutun.

8. Adım Sorguya dayalı, proje tabanlı veya yer tabanlı öğrenmeyi “araştırmaya dayalı öğrenme” olarak kabul etmeyin.

Araştırma ve veriler, reformun yapıldığı gerçek motorlardır. Verilerin ışıldamasını ölçün, hassaslaştırın ve bastırın. Sokrates, Shakespeare, Kant, Newton ve Einstein’ın hepsi, araştırmaya dayalı, veri güdümlü pedagojiyle eğitildi. Çalıştığını gösteren bir veri yoksa bunu kabul etmeyin.

(Ve her ne yaparsanız yapın, ilerici öğrenme araçlarının etkinliğini ölçmek için daha iyi veri toplama araçları oluşturmayın. Bu işi Marzano, Hattie ve Stiggins’e bırakın.)

9. Adım Akademik olun.

Öğrenme, okullarda, laboratuarlarda ve resmi saha çalışmalarında bir nedenden ötürüdür. “Orijinallik”, titizlik için bir zıtlıktır. Resmi, steril ve akademik olun. Çocukların hayatlarını, aile geleneklerini, kültürel miraslarını ve bireysel armağanlarını bir kenara bırakın.

10. Adım Oyunun ve informal öğrenmenin önemini göz önünde bulundururken yanılmayın.

Geriye dönük biçimde bir öğrenme sonucu ölçülemiyor veya yönlendirilemiyorsa bu tehlikeli olabilir ve öğrenme sürecini tamamen bozabilir.

11. Adım Standartlar ve veriler hakkında düşünün.

Öğrenme alışkanlıklarından, öğrencilerin öğrenme ve bilgiyi kullanma yöntemlerinden değil, akıl alışkanlıklarından değil, standartlardan yola çıkarak, geriye yönelik olarak çalışın. Ve bunu katı bir verimlilik ile yapın.

12. Adım Merakı modellemediğinizden emin olun.

Kendi bilginizin yetersiz olduğunu fark ettiğinizde, harika sorular sormaya, bilgiyi kendiniz bulmaya ya da zekice tepki vermeden hızlıca modellemeye çok az zaman ayırın. Bir öğretmenin bilgi ve uzmanlık modeli ve en önemlisi otorite olarak görülmesi gerekir.

Yukarıda maddelerden en az 1 tanesini yapıyorsanız, tebrikler öğrencilerin merakı üzerine hayli gölge ettiniz demektir.

Kaynak: https://www.teachthought.com/learning/how-to-kill-a-learners-curiosity-in-12-easy-steps/

Çeviri desteği için  Marta İzel Günyüzü’ne teşekkür ederim. 

Önceki İçerikIKIGAI
Sonraki İçerikDinlen

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

three × 4 =