6 Değer Madalyası

Hemen hemen her düşüncenin ve her işin değer taşıyan önemli bir parçası vardır. Değerleri görmezden gelmek imkansızdır. Aldığımız her karar aslında bir değer içerir.  Peki bu değerler neler? Ne kadar farkındayız? Kişisel düzeyde de yeni bir şeye başlamak için karar vermeden önce değer taraması aynı derecede gereklidir. İster yeni bir ilişki, ister yeni bir iş olsun yaşamınızda başlayan her yeni şey için değerlerimizi titiz bir şekilde belirlememizde fayda vardır. İster iş ister özel hayatımızda yaşadığımız çatışmalar, uyuşmazlıklar genellikle değerlerin ayrılığı söz konusu olduğu için ortaya çıkar. Değerlerimiz tehdit edilirse, duygularımız bu tehlike karşısında hissettiklerimizi gösterir. Aynı şey mutluluk için de geçerlidir. Değerlerimiz gerçekleştiğinde mutlu oluruz ve mutluluğumuzu gösteririz.

Değerler bu kadar önemliyken ve son zamanlarda sık sık vurgu yapılıyorken ‘6 Değer Madalyası’ kitabını paylaşmamak olmazdı. Edward de Bono’nun Remzi Kitabevinden çıkan kitabında bir yöntem sunuyor.

Edward de Bono, kavram ve algıları değiştirerek düşünme anlamına gelen ‘paralel düşünme’ kavramının fikir babasıdır. Kariyeri boyunca, düşünme süreci ve bunun iş dünyasında nasıl uygulanacağı konusuna odaklanmıştır. Çok sayıda kitabı bulunan yazar, ‘’değerler önemlidir ama değerlere odaklanmak zordur. Şu ya da bu biçimde ne olduklarını ve önemli olduklarını biliriz ama onlara daha dikkatli bakmak zordur’’ görüşünü savunmaktadır.

Yazarın, kitabında sunduğu çerçeve,  değerlere odaklanmayı, değerleri görmeyi ve başkalarının değerlerini öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Çünkü çerçevelerin iki amacı vardır:

1.Çerçeveler dikkatimizi istediğimiz zaman yönlendirmemizi sağlar.

2.Çerçeveler her şeye bir ‘ad’ vermemizi sağlar, böylece adı olan bir şeyi arayabilir, ona dikkat edebilir ve onun farkında olabiliriz.

Edward de Bono,  zihnimiz düşüncelerimizi düzenlemek için simgeler kullanır fikrinden yola çıkarak değerleri madalya ile eşleştirmiş ve her bir madalyayı da bir maddeye benzetmiştir. Her madde, madalya ile içerdiği değerin ilişkisini zihinde  kolaylaştırmaktadır.

Ve işte 6 Değer Madalyası

Altın madalya:  Bu madalya hepimizi etkileyen insani değerleri simgeler. Altın çok değerli maddedir. İnsani değerler de tüm değerler arasında en önemlileridir.

Sizin insani değerleriniz neler?

Gümüş Madalya: Bu madalya doğrudan kurumsal değerleri simgeler. Kurumun amaçları ve işleyişiyle ilgili değerleri kapsar.

Çelik Madalya: Bu madalya kalite değerlerini simgeler.

Cam Madalya: Bu madalya birbiriyle ilişkili birkaç değeri simgeler: yenilik, sadelik ve yaratıcılık.

Tahta Madalya: Bu madalya çevresel değerleri simgeler.

Pirinç Madalya: Bu madalya algısal değerleri simgeler.

Her şeyin temelinde değerler yatar. Değer üretimi şirketlerin ve kurumların temel amacıdır ve kişilerin özel yaşamlarında da giderek önem kazanmaya başlamıştır. Edward de Bono, bu kitabında oluşturduğu heyecan verici ama basit modeldeki anahtar değerlerle, kendiniz ve işiniz için yaratıcı ve etkili kararlar vermenizi sağlamanın yolunu gösteriyor.

Bu kitap değerlerini yeniden gözden geçirmek isteyenler için..

6deger

Bu yazım 14.05.2015’de Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seven + 10 =