Artık Biliyorum

0
163

 

“Tadını çıkarmayı bilirsen hayat hazinelerle doludur.”

 Oprah Winfrey

Meşguliyet çağında, dünyada olmak lakin ona kapılmamak büyük bir değer. Neşet Ertaş’ın  ‘’Cahildim dünyanın rengine kandım’’ dizelerini hatırlattı bu durum bana. Evet bu zamanın dünyası rengarenk ve  baş döndürücü bir hıza sahip. Asıl marifet ise buna kanmamak. Bilinçli farkındalıkla önce kendimizi sonra yaşadığımız olayları yönetebilmekten geçiyor. Bunun içinde ilk adım yavaşlamak. Gün içinde kendimize nefes alacağımız anlar yaratabilmek. İşte ben de  sadece kendime ayırdığım bir günde bir kitapçıda öylesine dolaşırken bir kitap önüme çıktı. Birkaç sayfasını hemen o an okudum. Tamamı ise aynı gün bir çırpıda bitti.  Haftanın kitabı olarak seçtiğim o kitap;  Artık Biliyorum.

Doğan Novus tarafından çıkarılmış Artık Biliyorum kitabının yazarı ise Oprah Winfrey.

Amerikalı televizyon yapımcısı ve sunucu Oprah Winfrey. Oprah Winfrey Show’un sunucusu ve yapımcısı olan Winfrey, O-Oprah Magazine’in yayın direktörü ve Oprah Winfrey Network’ün (OWN) CEO’su. Winfrey, yirmi beş yılı aşkın süredir yaptığı programlarla milyonlarca izleyiciyi eğlendirmekte, aydınlatmakta ve onlara ilham vermektedir.

Oprah Winfrey, O-Oprah Magazine Dergisi’nde 14 yıl boyunca kaleme aldığı hayat deneyimlerini Artık Biliyorum adlı kitabında toplamış. Her şey bir mucize, bir lütuf, bir fırsat olabilir. Yeter ki, siz öyle görmeyi biline vurgu yapıyor.  Ve diyor ki Artık biliyorum… Ne verirseniz size geri gelir.

Yazarın, 62 yıllık hayatındaki başarıları, ilişkileri, dostlukları, fazla kiloları, yaşadığı acılar ve hayattan öğrendikleri kitapta yer bulmuş.  Yaşadığı acıların ve büyük zorlukların onu nasıl geliştirdiğini, zenginleştirdiğini, “bugünkü Oprah” haline getirdiğini vurguladığı kitabı hayat deneyimlerinin özeti adeta. 

Artık Biliyorum  sade, akıcı, samimi, ilham veren ve mizahi bir dille yazılmış. Mutluluk, Esneklik, Yakınlık, Minnet, Olasılık, Hayranlık, Net Olmak, Güç başlıkları altında yazılar toplanmış.

Oprah Winfrey kitabının ilk sayfalarında  ” Kesinlikle biliyorum ki her yeni gün, derin bir nefes alıp ayakkabılarınızı fırlatmak ve dışarı çıkıp dansetmek – pişmanlık duymadan- olabildiğince neşe ve dayanabildiğiniz kadar kahkaha dolu bir hayat yaşama seçeneğindeki verir. Ya hayat sahnesine çıkıp vals yapma cüretini gösterir, ruhunuzun sizi dürtüp gösterdiği yönde yaşarsınız ya da duvarın dibinde sessizce oturup korkuyla ve kendinizden şüphe ederek gölgelere çekilirsiniz” sözleriyle okuyucuya adım atması için harekete geçiriyor.

Kitapta yer alan iki bölüm var ki  özellikle paylaşmak istedim. İşte o bölümler;

Ahhh anları

‘’Eğer biraz durup tadını çıkarmayı akıl edersek, hayat tatlı hazinelerle doludur.ben bunlara ‘’ahhh anları’’ diyorum. Kendim için böyle anlar yaratmayı da öğrendim. Tipik bir örnek: Akşamüstü 4’ te içtiğim bir fincan masala  bana akşamın geri kalanı için enerji veriyor. Böyle bunun gibi anlar çok güçlü; bunu kesin olarak biliyorum. Bu anlar gücünüzü toplamanıza yardımcı olabilir, size nefes aldırabilir, kendinizle yeniden bağ kurmanızı sağlayabilir’’

Neyi sevdiğinizi keşfedin!

Yaş kaç olursa olsun insanın kendisine soracağı en önemli sorudur‘’ Neyi seviyorum? Oprah kitabında bu konuya şu cümleleriyle yer vermiş:

‘’17 yaşıma geldiğimde bir radyoda çalışmaya başlamıştım, haftada 100 dolar kazanıyordum. İşte o sıralarda parayla ilişkimi kurdum. Ne iş yaparsam yapayım radyoda başladığım günlerde hissettiğim duyguyu yaşamak istediğime karar verdim; ‘’Bu işi o kadar seviyordum ki para vermeseler bile her gün gelirim ve burada olmaktan mutlu olurum’’ duygusunu. İşte o zaman bir şeyi kesin olarak bildiğimi fark ettim: Sevdiğin şeyi yaparak para kazanırsan aldığın her maaş bir ikramiyedir. Kendinize hayatınızın ikramiyesini verin: Tutkunuzun peşine düşün. Neyi sevdiğinizi keşfedin. Ve onu yapın!’’

Bir hayat ve başarı mücadelesi hikayesini okumak isteyenler bu kitap sizin için.

artıkbiliyorum

Bu yazım 17.03.2016’de Eğitimpedia da yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 16 =