Bağırmayan Anne Baba Olmak

0
156

‘’Çocuklarınız için yapabileceğiniz en harika şey kendinize odaklanmayı öğrenmektir’’. Peki ama nasıl? Çocukların özellikle kontrolden çıktığı anlarda nasıl davranılmalıdır? Sakin kalarak çocuk büyütmek mümkün müdür? Evlilik, aile terapisti Hal Edward Runkel Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabında pek çok soruya yanıt veriyor. Şiddetsiz iletişimi anlatan Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabı Ebrar Güldemler’in çevirisiyle Aganta Yayınevinden çıkmış. 

Hal Edward Runkel bu kitabında bir reçete, 5 günde sakin, sorunsuz çocuklar için etkili yöntemler vermiyor maalesef. Hızlı sonuç almak isteyen anne babalar için uygun bir kitap olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kendinize odaklandığınızda ve böyle sakin kalabildiğinizde yaşamakta olduğunuz sorunları hiç yaşamayacağınızı anlatmaya çalışıyor yazar. Ve şöyle ifade ediyor: ‘’Bağırmadan, öfkelenmeden, ‘hadi’’ demeden çocuk büyütmek mümkün, denemeye ne dersiniz?

Gözünüzün önüne çocuklarınızın kontrolden çıktığı bir anı getirin. Eğer kendi duygularınız üzerinde daha fazla kontrolünüz olsaydı, yaşanan durumdan nasıl farklı bir sonuç elde ederdiniz? Bunu hiç düşündünüz mü? Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabı ana vurgusu şu ‘’Çocuklarınızın üzerinde etki bırakmak istiyorsanız, önce kendi üzerinizdeki kontrolünüzü yeniden kazanmalısınız’’. Yeni bir bakış açısı sunan Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabı sadece çocuklarımızla değil tüm ilişkilerinizde faydalı olacaktır. Sevgi, saygıya dayalı sakin bir aile ortamı sağlamak yönünde bir adım atmaya yarayacaktır.

Bağırmayan Anne Baba Olmak kitabı dört bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, Çocuklarınızın gerçekten ihtiyaç duyduğu o ‘’havalı’’ ebeveyn olmak. İkinci bölüm; soğukkanlığınızı korumak alan yaratmak. Üçüncü bölüm; sakin kalmak yer yaratmaktır. Dördüncü bölüm; Kendinizi harekete geçirmek. Her bölümün sonunda içe bakış soruları var. Bu kitabın en sevdiğim kısmı bu sorular oldu. İşte sorulardan bir kaçı.

  1. Çocuğunuzu korumakla hayatın derslerini öğretmek arasında nasıl denge kuruyorsunuz?
  2. Sonucuna katlanarak ders aldığınız çocukluğunuzdan bir olay hatırlayın. Ne öğrendiniz? Yanınızda kim vardı ve nasıl desek oldu?
  3. Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz hatlar neler? Neden? Bu deneyimden ne öğrenebilir?
  4. Çocuğunuzun hiçbir durumda yapmamasını istediğiniz hatalar neler? Neden? Düşünürken ne kadar kaygı duyuyorsunuz?
  5. Sizce sonuçlara katlanmanın en zor kısmı nedir?

Sevgili anne-babalar çocuk büyütmek zorlu bir yolculuk. İşte bu yolculukta oksijen maskesini önce kendinize takmayı unutmayın. Zira önce siz nefes alın ki nefes verebilesiniz.

Çocukları için kendine odaklanmayı öğrenmek isteyen anne-babalar bu kitap sizin için…

bağırmayanannebabaolmak

Bu yazım 09.07.2017 tarihinde Eğitimpediada yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − seven =