BEYİN-Senin Hikayen

0
97

” İnsanlarla yaptığınız günlük konuşmalardan kültür birikiminize kadar, yaşamınız boyunca kazandığınız bütün deneyimler, beyninizdeki mikroskobik ayrıntıları biçimlendirir. Nöral açıdan bakıldığında kim olduğunuz, nerede bulunmuş ve neler yapmış olduğunuza bağlıdır. Beyniniz yorulmak bilmeden biçim değiştirir ve sahip olduğu devreler sistemini sürekli olarak yeniden kurar. Deneyimleriniz benzersiz olduğundan, beyninizdeki nöral ağların içerdiği geniş ve ayrıntılı örüntüler de benzersizdir. Beyniniz yaşamınız boyunca değişmeye devam edeceğinden, kimliğiniz de aslında yer değiştiren bir hedeften farksızdır; nihai varış noktası yoktur.”

Yukarıdaki satırlarla başlayan “BEYiN-Senin Hikayen” kitabı yepyeni bir kitap. Büyük ilgi gören kitabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman, bir hikaye anlatıyor. Beynimizin yaşadıklarımızla birlikte nasıl şekillendiğinin ve yaşamımızın beynimiz tarafından nasıl şekillendirildiğinin hikayesi. Mayıs 2016′ da Domingo Yayınevinin çıkarttığı kitapta nörobilime dair pek çok detaya verilmiş. 

Yazar,  bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor ve pek çok soruyu yanıtlıyor. İşte bunlardan bir kaçı:
 
Gerçek nedir?
 “Sen” kimsin?
Ergenlikte beynin yapılandırılması nasıldır?
Nasıl karar veriyorsun? Kontrol kimde?
Beynin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor?
 Teknol “insan olmak”ın anlamını değiştirebilir mi?
 
Ve en önemli soru: Kime dönüşeceğiz?

Kitapta yer alan şu satırlar ise hayli dikkat çekici ” Her birimiz, genlerimiz ve deneyimlerimizin yönlendirmesiyle kendi çizgimiz üzerinde yol almakta olduğumuzdan, her beyin de kendi içsel yaşamına sahiptir. Bir kar tanesi ne kadar benzersizse, bir beyin de öyledir. Sahip olduğumuz trilyonlarca bağlantı hiç durmaksızın tekrar tekrar oluştukça, ortaya çıkan ayırıcı örüntüler, sizin gibi birinin daha önce varolmadığı ve bundan sonra da varolmayacağı anlamına gelir. Tam şu anda deneyimlendiğiniz bilinçli farkındalık, yalnızca ve yalnızca size özgüdür”.

Yaşam karşısında değişmez değil, esnekliği yeğleyenler bu kitap sizin için…

 

Bu yazım 25.08.2016 tarihinde  Eğitimpedia’ da yayınlanmıştır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 12 =