Daha Sade Bir Hayat

0
300

Hayallerinizin peşinde emin adımlarla gidin.

Hayatı sadeleştirdiğinizde evrenin kuralları da daha sade olur.

Henry David Thoreau

 ‘’Çocukları en mutlu eden şey, kendi dünyalarını keşfedecekleri oyunlar oynayabilecekleri zamana ve yere sahip olmaktır. Bizler geçmiş ile gelecek arasında gidip gelebiliriz, ama çocuklarımız ana odaklanıp o an içinde kalmak isterler. Onlar için umut edebileceğimiz en iyi şey, kendi seslerini, kendi içgüdülerini ve dirençlerini, kendi belirledikleri hızda geliştirmelidir’’ işte bu satırlarla başlayan kitap  daha sakin, daha mutlu ve daha özgüvenli çocuklar yetiştirmek için ‘’daha sade’’ nin olağanüstü gücünden faydalanalım!… diyor. Faydalananlar sadece anne-babalar mı olacak? Bence hayır, bu zamanın hızından, yoğunluğundan ve bulunduğu  ortamın dağınıklığından şikayet herkesin dikkatle ve keyifle okuyabileceği bir kitap  ‘’Daha Sade Bir Hayat’’

Doğan Kitaptan 2012 yılında çıkan ve 3 baskı yapan kitabın yazarları Kim John Payne ve Lisa M. Ross. Otuz yıldır Waldorf eğitim hareketi kapsamında dünyanın birçok yerinde rehberlik, danışmanlık ve öğretmenlik yapan Kim John Payne ailelere evde ve okulda yaşanan sosyal ve psikolojik sorunlar konusunda yardımcı oluyor. Dikkat bozukluklarının ilaçsız tedavisiyle ilgili bir araştırmanın direktörlüğünü yapıyor. Lisa M. Ross ise  uzun yıllar boyunca editörlük ve yazar menajerliği yapıyor.

Günlük hayatlarımızı çocukluk dönemine özgü bir hıza ve bu dönemin vaat ettiklerine göre yeniden düzenlemekle ilgili olan kitabın amacını yazarlar sade bir şekilde ifade etmiş ‘’çocuklarınızın hayatlarını, onların dikkatini dağıtan ve ruhlarını ezen tüm gereksiz, dikkat dağıtıcı ve bunaltıcı faktörlerden arındırmanızda size yardımcı olmaktır’’. Sadeleşmeyi ise şöyle tarif ediyor: daha az şey ‘’yapmak’’ ve daha fazla güvenmekle ilgili olduğudur.

Ailelerimizi‘’ çok fazla’’ nın dört direği-

Çok fazla şey

Çok fazla seçenek

Çok fazla bilgi ve

Çok fazla hız üzerine mi kuruyoruz artık?

Kitabın okuyucularına kendi yollarını çizerken dört sadeleştirme aşaması yol gösteriyor; her bir aşama kitabın dört ayrı bölümünde detaylı olarak anlatılmış.

 • Sadeleştirmenin
 • Sadeleştirme nedir?
 • Ev ortamını sadeleştirmek çocuk için neden gereklidir?
 • Çok fazla aktivite her zaman doğru mudur?
 • Çocuk tüketim çılgınlığından ve reklam bombardımanından nasıl korunur? sorularının yanıtlarını da bulabileceğiniz ‘’Daha Sade Bir Hayat’’ kitabında;

Birinci bölümde sadeleştirmenin niçin bu kadar önemli  ve etkili olduğu. İkinci bölümde anne babalara özgü içgüdüleri. Üçüncü bölümde, çocuğunuzun odasının eşiğinden başlıyor; çok fazla oyuncağın, kitabın ve seçeneğin yarattığı kalabalığı azaltmakla ilgisi. Dördüncü bölümde sadeleştirmenin bir başka şekli olan ritimler konusuna değiniliyor.

Çocuklarımızla aramızdaki ilişkiyi neredeyse kaybettiğimiz bu yüzyılda, kendi yaşam rutinimize onları hapsedip ellerinden aldığımız çocukluklarını nasıl geri vereceğimizi toplum olarak konuşmalıyız. ‘’ Hiperaktivite, dikkat bozukluğu, travma sonrası stres belirtilerinden iyileşmenin yolu ilaçlardan değil sadeleşmeden geçiyor’’ diyen Kim John Payne hikayeleriyle bir sonraki  güne bırakmadan hemen uygulamaya başlayabileceğiniz birçok öneri sunuyor. Kitapta, o önerilerden en önemli ikisi günlük hayat ve ortamın sadeleştirilmesi olarak öne çıkartılmış.

‘’Çocuğunuzun günlük hayatını ve ortamını sadeleştirdiğimizde, düşünmeye ve yenilenmeye zaman bulabilmesi için ona fırsat yaratmış, destek olmuş oluruz. Sadeleştirmeyle birlikte zihinsel ve fiziksel dağınıklık azaltıldığında, ailenin birlikte akabilme, dikkatlerini odaklama ve derinleştirme, hayatlarını umutlarıyla aynı çizgiye getirebilme becerileri de artacaktır’’.

Kitapta sadeleştirmeye oyuncaklardan başlanması gerektiği de vurgulanarak ‘’saklanmaya değmeyen’’ oyuncaklar için 10 maddelik kontrol listesi oluşturulmuş. İşte bu liste.

 1. Kırık oyuncaklar
 2. Gelişime açık olmayan oyuncaklar
 3. ‘’Sabit’’ oyuncaklar
 4. ‘’Çok fonksiyonlu’’ ve çabuk kırılan oyuncaklar
 5. Çok fazla uyarıcı içeren oyuncaklar
 6. Rahatsız eden oyuncaklar
 7. Çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunduğunu iddia eden oyuncaklar
 8. Baskı altında satın aldığınız oyuncaklar
 9. Yıkıcı oyunlara neden olan oyuncaklar
 10. Çok sayıda ve aynı olan oyuncaklar

Eskiler boşuna söylememiş ‘’Sıkı can iyidir’’. Sıkılmak armağandır, kitapta yer alan ve benim en beğendiğim satırlar;

Sıkılmak bir armağandır

‘’Sıkıldım’’. Belki de defalarca bu ifadeyi duyduğunuza eminim. Hatta belki de yarım saat içinde pek çok kez. Can sıkıntısı genellikle yaratıcılığın habercisidir. ‘’hiçbir şey yapmamak’’ ile yaratıcı bir oyuna dalmak arasında bir köprü olduğunu hayal edin. Bu köprü her zaman can sıkıntısı ile kurulur. Bir çocuk sürekli meşgulse, bir aktiviteden diğerine geçiyorsa ‘’ ne yapmak istediğini’’ anlaması çok zordur. Bırakın çocuklarınız sıkılsın. Onları kendi hallerine bırakın. Bazen anne babalara bir ‘’reçete’’ yazıyorum: ‘’Can sıkıntısı. Günde üç kez verilmeli, tercihen yemeklerden önce’’

Bir çocuğun ‘’dünya’’sını sadeleştirdiğimizde, olumlu değişimin önünü açabiliriz. Sadeleştirme sadece evde, çocuğun odasında mı? Peki, neredeyse günün büyük çoğunluğunu geçirdiği okulunda özellikle de sınıfında. Okul ortamında da sadeleştirmenin gücünden yararlanılmalı. Okullar bu konuyu gündemlerine almalı. Sadeliği şiar edinmiş okulların çoğalması dileğiyle.

Sadeleştirme, sadece bir şeylerden kurtulmak demek değildir. Aynı zamanda hayatınızda, amaçlarınızda ve kalbinizde yer açmakla ilgilidir. Fiziksel ve zihinsel karmaşa azalınca, dikkatiniz artar. Bunun için küçük bir adım atmaya değer.

Hayatı sadeleştirmenin gücünden yararlanarak çocuğuyla arasındaki ilişkisinin temelini endişelenmek değil bağ kurmak olarak değiştirmenin yeni yollarını arayanlar bu kitap sizin için…

 

dahasadebirhayat

Bu yazım 30.09.2016 tarihinde  Eğitimpedia da yayınlanmıştır.

*Görsel http://makinglemonadeblog.com/sitesinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 2 =