Davut ve Golyat

0
207

Olağan Mağluplar İçin Devlerle Savaşma Sanatı

”Devler göründükleri kadar güçlü değildir”.

Malcolm Gladwell son yıllarda yakından takip ettiğim bir yazar. Özellikle kitaplarındaki üslubu ve bağlamsal bakış açısını beğeniyorum. Kitaplarında, bol araştırma, iç içe geçmiş konular, farklı hikayeler, tarihi bilgiler, gerçek kişi, kurum ve olaylar var. Bu da okurken hem merak ve ilgiyi yüksek tutuyor  hem de birçok şey öğreniyorsunuz.

Bağlam kurma ustası, Malcolm Gladwell’ in ilk  Outliers okumuş ve çok etkilenmiştim. Daha sonra çıkan kitapları da okuma listemde oldu. Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü (Blink), Köpeğin Gördüğü. Son olarak da Davut ve Golyat.

 Bu hafta ‘’Davut ve Golyat’’ı tanıtmaya karar verdim. Bu seçimimde son zamanlarda hayatın her alanında ‘’güç’’ kavramı ve devlerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu bir dünyada yaşadığımız gerçeği etkili oldu.

Davut ve Golyat kitabı adını, kutsal metinlerde de söz edilen meşhur düellodan alıyor. Bu hikayeyi Malcolm Gladwell’den dinlemek isterseniz.

Sıradan insanlarla devlerin kadim mücadelesine dair birbirinden farklı hikayelerden oluşan kitapta “Dev” ile kastedilen ise her türden güçlü rakip.

Yazar kitapta araştırmalar, gerçek olaylar ve hikayelerle desteklediği ilkelere yer vermiş. Bu ilkelerden birkaçı;

  • Olağan mağlupların aslında her zaman kaybeden değil, kazanan olabilecekleri
  • Büyük denizde küçük balık olmak ile küçük denizde büyük balık olmanın aslında birçok açıdan daha iyi olduğu
  • Olasılıksız görünen şeylerin gerçekte o kadar olasılıksız olup olmadıkları ve avantajların dezavantaja dönüştüğü, dezavantajların avantaja dönüştüğü

Kitapta yer alan en çarpıcı gerçek kişi hikayeleri ise hiç kuşkusuz çocukluğunda disleksi olan ve bu dezavantajlarını hayatta kendi avantajlarına çevirip başarılı olan kişiler ile ilgili olanlardı.

Devlerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu bir dünyada kendi gücünü keşfetmek isteyenler bu kitap sizin için.

davut-ve-golyat

Bu yazım 09.04.2015 de Eğitimpedia‘da yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − 6 =