Dengede Kalmak İçin Çalışma İlkelerinize Sarılın

0
64

Dünya değişiyor, hayatlar dönüşüyor ve bu topraklarda yaşamak gittikçe daha da mücadele etmeyi gerektiriyor.  Redington CEO`su Robert J. Gardner, zamanın ruhunu ve dünyanın içinde bulunduğu durumu VUCA kısaltmasıyla tanımlıyor… VUCA’nın açılımı ise şöyle : Kaygan, Kararsız, Karmaşık, belirsiz. Mesleğimiz, işimiz, çalıştığımız sektör birbirinden bambaşka olsa da, ortak olan şu: yaşadığımız zemin kaygan, kararsız, karmaşık ve belirsiz. . Bu zemini  istediğimiz gibi değiştiremeyiz, yönetemeyiz. Kontrolümüz dışında o kadar şey var ki. 

Bu zeminde ayakta ve en önemlisi de denge de kalmak büyük marifet doğrusu. Dengede kalmak için omurgayı güçlü tutmak gerek. Omurgayı güçlü tutan şey ise ”İlkelerdir”. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ilke  a. 1. Temel düşünce, temel inanç, umde, unsur, prensip. olarak geçiyor. 

 Özellikle çalışma hayatında dengede kalabilmek için ilk adımın çalışma ilkelerimizi oluşturmaktan geçtiğini düşünüyorum. İster kurumsal, ister serbest çalışalım isterse bir girişimci olalım, farketmiyor.  Albert Einstein  bunu çok güzel ifade etmiştir şu söyle; “İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil; prensipleri ve inançlarıdır.” 

Çalışma ilkelerimiz hem kendimize hem de iş yaptığımız kişi ve kurumlara yol gösteriyor.  Yaptığımız işe bakış açımızı, vizyonumuzu, değerlerimizi ortaya koyuyor.

Kişilerle, kurumlarla farklı işler, projeler için bir araya geldiğimde ve Eğitim, Danışmanlık, Koçluk süreçlerine başlamadan önce her zaman bu ilkelerimi paylaşmaya çalıştım. Yıllar içerisinde bunun aslında pek çok süreci kolaylaştırdığını gördüm. Özellikle kurumsaldan ayrılmış ve kendine bir yeni bir yol, girişim oluşturmaya çalışanlar için, çalışma ilkelerini belirlemenin elzem bir konu  olduğunu düşünüyorum. Bir tavrı, bir duruşu olmalı insanın; çevresinde olup biten her şeye dair, öyle değil mi?

Peki nedir benim çalışma ilkelerim? Kurumsal bir dille yazılabilir bu çalışma ilkeleri. Lakin ben sevdiğim sözlerden ilham alarak ifade etmeyi tercih ettim.

1. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. K.Atatürk

2. Her insan tam ve bütündür. Milton Erickson

3.Hayal ettiğiniz her şey gerçektir. Pablo Picasso

3. Çekmediğimiz derdin türküsünü yakmayız. Neşet Ertaş

4. Hala öğreniyorum. Michelangelo 

5.”Primum non nocere” Önce zarar vermeyeceksin.                                                                                                                                         6. Sadelik, en üst gelişmişlik düzeyidir. Leonardo Da Vinci 

7.  ”Nosce te ipsum” Kendini Bil. Delphi Tapınağı 

8. Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için Yunus Emre                                                         

9. Dün dünle beraber gitti cancağızım, yeni şeyler öğrenmek lazım. Mevlana

10.  Her sazın döşüne pençe vurulmaz, incedir kırılır tel gizli gizli. Aşık Mahzuni

11. Etik ve Edep varsa ise her şey tamam yok ise her şey yalan.

Şöyle bir 30 dakika ayırın kendinize. Ve çalışma ilkelerinize odaklanın. Bakalım siz,  çalışma ilkelerinizde nelere yer vereceksiniz? 

Rastgele:)

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 11 =