Eğitim ve Öğretim Programı

1
115

Anlatma öğretmek aynı şey olsaydı, kendimizin bile hayran olacağı iyi öğretmenler olurduk.

Yeni Ufuklar Açan Değişim-Öğretimle ilgili üç önemli değişiklik:

1. Öğrencileri değiştirme yerine kendini değiştirme

Öğrenciler istediğiniz performansı gösteremiyorsa, onların değişmelerini beklemek yerine kendinize, “Öğretmen olarak, onları nasıl etkileyebilirim?” sorusunu kendimize yöneltmeliyiz.

2. Öğretme yerine öğrenme

Etkin öğrenme, öğrencinin dikkatini yeni ve merak uyandıracak şeylere dikkat çekerek başlar. daha sonra amaca uygun bilgileri öğrenmeye başlayınca öğrendiğini anlamanın, içselleştirmenin ve belleği güçlendirmenin zamanı gelmiştir.anlatmak, öğretmek olmadığı gibi dinlemek de öğrenmek demek değildir. Öğrenmenin en iyi yolu bir anlamda öğretmen olmaktır. Etkin olmak öğrenmeyi çekici hale getirir.

3. Tek tek öğrencilerle ilgilenme yerine öğrencilerin hepsinin dersinin derse katılmasını sağlama

Tek tek öğrencilere soru sormak yerine soruyu sınıfa sorun. İkili ve çoklu gruplar yanıtı bulmanın uğraşına girsinler.Sizin bu yaklaşımınız öğrencilerin tümünün derse katılmalarını istediğinizi gösterir.

“Öğrencilerin yapabilecekleri şeyleri, onlar için yapmayın” sözünü aklınızdan çıkarmayın. Öğrenme edilgen değil etken bir süreçtir. sorular sorarak onlarda düşünme işlemini başlatırsınız. Akıllıca düzenlenmiş sorular beyni harekete geçirir. iyi bir soru öğrencinin ilgisini çeken sorudur.”
-Dr. Marvin Marshall

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + 17 =