Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o kadar çok duyuyoruz ki.  Bu konularda anne-babalara yönelik seminerler, atölyeler, konferanslar ise hayli çoğaldı. Zamane anne-babaları ise iyice üzerlerinde baskı hissetmeye başladı, yeterince iyi, mükemmel anne-baba olamamak üzerine. Kaygı, korkuları arttı, özellikle  çocuklarına vakit ayıramamak konusunda. Hâlbuki sadece bu zamanda değil tüm zamanlarda geçerli bir şey var, tüm çocuklar öncelikle duyulma ihtiyacı içerisinde.

Duyulma ihtiyacının elzem bir konu olduğunu düşünürken, 1999 yılının başlarında okuduğum bir kitabı tekrar okudum ve ikinci okuyuşumda da çok etkilendim çünkü kitap tüm zamanlarda geçerli bilgileri paylaşıyor. Leyla Navaro’nun, özgün kitabı, Gerçekten Beni Duyuyor musun? gittikçe duymaktan uzaklaştığımız günümüzde daha da anlamlı.  Kitabın ana mesajı gayet açık, ’sevdiklerinizi gerçekten duyun, kendinizi daha içtenlikle duyurun’’.  Ve şöyle devam ediyor Leyla Navaro;

 ‘’Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen ‘sözcükleri’ duymak, sözcüklerin ardındaki duygu dolu mesajları alamamak, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar; bu durum ise iletişimin engellenmesi anlamına gelir. Önem verdiğimiz insanlarla ilişkilerimizin onarılmaz yaralar almasını engellemenin tek yolu, doğru iletişim kurmayı bilmektir. Doğru iletişim kurmanın yolları öğrenebilir’’.

Kitabın önsözü Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’na ait. ‘’En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın yetiştirilmesi bilgi, sezgi, sevgi, akılcı ve tutarlı davranış gerektiren zor bir sanattır. Bu sanatı yeterince gerçekleştirebilmek için hepimizin öğreneceği bir şeyler vardır. Babadan görme usullerin geçersizliği ortadayken, bunların yerini alacak bilimsel verilere dayanan, aydınlatıcı, yol gösterici yayınlar azdır. Leyla Navaro’nun kitabı bu eksikliği giderebilecek önemli bir yapıttır. Gönül arzu eder ki her anne baba bu kitabı okusun.”

Hem çocuklarımızı duyabilmemiz hem de kendimizi daha içten bir biçimde duyurabilmemiz yolunda, bize önemli ipuçları veren, aile ilişkilerini konu alan kitap, Leyla  Navaro’nun kendi tecrübeleri, akademik çalışmaları ve yönettiği grup faaliyetleri sonucu oluşturduğu geniş bilginin ürünü.   Pek çok çocuk gelişim, iletişim kitaplarından farklı bir bakış açısı bulacaksanız kitabı okuduğunuzda.

Eğitimin tek yönlü pasif bir aktarma olmadığına inanan Leyla Navaro, Remzi Kitapevi’nden yayınlanan Gerçekten Beni Duyuyor musun? da, fikir ve önerilerinin yanında,  okuyucunun kişisel katkılarını bekleyen bilinçlenme, hatırlama, düşünme alıştırmaları, uygulamalar, görsel uyarı ve önerilere yer vermiş. Böylelikle okuyucuyu aktif kılmak amaçlanmış.

Leyla Navaro, kitabını yazmadan önceki çalışmaları boyunca rastladığı pek çok sorunun kökeninden, insanların birbirini yeterince duymadığını, duyamadığını gözlemlediğini şu sözlerle ifade ediyor.

“ Çünkü, sadece söylenen sözcükleri duymak ‘gerçekten’ duymak anlamına gelmiyor. Çoğunlukla söylenenleri, sarf edilen sözcükler seviyesinde diller ve benzer seviyede de yanıtlarız. Oysa özellikle sorun zamanlarında söylenenler, yani duygu yüklü mesajları, söylenildiği gerçek anlamlarıyla duymayı bilebilmektir. Sözcüklerin ‘gerçekten’ söylemek istediğini ‘duyabilmek’ için, eğitilmiş bir kulağa ihtiyaç vardır…

Leyla Navaro, katılımlı dinlemenin önemini vurguluyor. Ve bunu şöyle ifade ediyor kitabında; ‘’Çocuğumuzu dinlerken, sakinleştirmek, teselli etmek, konuyu değiştirmek, çözüm yolları üretmektense katılımlı dinlersek kendini daha iyi hissedermiş, kendi sorununu kendi çözebilirmiş. Nedir katılımlı dinleme. bir bakıma karşındakinin duygularını ve durumunu ayna misali yansıtmaktır’’.

Anne babalık bir sanat aslında. Bu sanata vakıf olmak ise hayli emek, çaba, zaman gerektiriyor. Bu sanata ulaşma yolunda Gerçekten Beni Duyuyor musun? kitabını okumak ilk küçük adım olabilir.

Kitapta Yer Alan Önemli Konu Başlıkları ise şunlar :

  • Anne Babalık Sanatı
  • Çocuğunu Kabul Edebilmek
  • Kabul Edilmez Davranışlara Engel Olmak
  • Nasıl Bir Disiplin?
  • Çocuklar Neden Söz Dinlemez?
  • Çocuğu Dinlemek
  • Anne Babanın Kızgınlığını Duyurması
  • Karşılıklı Güven

Bu kitap çocukları daha iyi duyabilmek için ipuçları arayanlar için….

Bu yazım 27.12.2018 tarihinde Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

Bu kitabı, insanların okumasını sağlayan ve de Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilecek Kitap Koaladan temin edebilirsiniz.

Önceki İçerikBütün Beyinli Çocuk
Sonraki İçerikYetişin Çocuklar

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

11 − 1 =