Hayalini Yorganına Göre Uzat

İsvicreli ünlü psikiyatr, analitik psikolojinin kurucusudur Carl Gustav Jung’un  ‘’ Dışarı bakan hayal görür, içeri bakan uyanır’’  sözü insanın kendi uyanışına odaklanmasının ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor. Zira öyle değil midir? Enerjimizi, dikkatimizi, nereye odaklarsak orası gelişir. Hatalarımıza, eksikliklerimize, iyileşmeye açık alanlarımıza değil de iyi olduklarımıza odaklanmak.

 Prof. Dr. Acar Baltaş, Hayalini Yorganına Göre Uzat kitabında, iş ve özel hayattaki başarı, mutluluk, iletişim ve ilişkileri yönetmek konularına farklı ve derin bir yaklaşım sunuyor. 2007 yılında Remzi Kitabevinden çıkan kitap, içerdiği bilgilerle hala güncelliğini koruyor.

En iyi, en başarılı, en zirvede sen ol mesajlarının pompalandığı bu zamanda ,  Prof.Dr. Acar Baltaş,  Yetişkin için hayatta huzurlu olmanın, olgun insan olmakla mümkündür. Bunun için de ‘’dünya en iyi olmak’’ gibi bir ilizyon peşinde koşmak yerine, ‘’dünya için en iyisi olmak’’ gibi hem gerçekçi hem de kişiyi huzura yaklaştıracak bir yaklaşımı benimsemek daha akıllıcadır , görüşünü savunuyor.

Kitapta yer alan, başarmak ve hayal etme ilişkisinin açıklandığı bölüm ise kitabı çok iyi özetliyor.

Başarmak için hayal etmek ve istemek önemlidir. Azim ve kararlılık önemlidir. Ancak hayallerin gerçekleşmesi, yeteneğin olduğu alana odaklanmakla mümkündür. Çünkü böyle olduğu zaman kişi başarmak için gereken disiplini gösterir ve aldığı olumlu sonuçlar karşısında taktir görür. Bunun sonucunda yeni kazandığı davranışlar  gelişir ve ancak o zaman hayallere ulaşmak mümkün olur. Aksi taktirde kişinin yeteneğinin olmadığı alanda gösterdiği azim ve çaba boşa gider. Geriye hayal kırıklığı, suçluluk ve değersizlik duyguları kalır.

Başarılı, mutlu, bilinçli ve uyumlu bir hayata hayaller peşinden koşularak ulaşılamaz; ancak böyle bir hayat hayalde değildir. Bir ‘’Sır’ın arkasına da gizlenmemiştir. Bunun için kişinin öncelikle gerçeklerini fark etmesi ve onların peşinden gitmesi gerekir. Bu yolda hedefe varanlar.hayat karşılığından belirgin bir tutuma sahiptir. Bu tutumun dört özelliği vardır:

  • Yaptığı işe yürekten adanma
  • Olumlu ve yapıcı tutum
  • Başarı yönelimi ve yenilikçilik
  • İlişkileri yönetme ve başkarıyla iyi geçinme becerileri

Bu dört tutum aynı zamanda kitabın dört bölümünü oluşturmuş ve her biri ayrıntılı olarak açıklanmış

Bu tutumları benimsemeniz ve hayatınızın bir parçası haline getirmenizi sağlamak için atacağınız ilk küçük adım ne olur? Kitabı okuduktan sonra kendinize bu soruyu sorun. Unutmayın her şey küçük bir adımla başlar.

Mutlu olmak için dikkatini kendine,  sevdiklerine yönelten ve bir şey beklemeden sevenler bu kitap sizin için…

acarbaltas

 

Bu yazım 19.07.2015’de Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

Önceki İçerikDaha Mutlu Yaşamak
Sonraki İçerikHer Şeyin Başı Blog

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

one × three =