Her Şeyin Başı Blog

0
52

Eskiler der ki söz uçar yazı kalır. Bu sözü şiar edinmiş biri olarak 2011 yılında kendime bir blog açmış ve fırsat buldukça yazmaya başlamıştım. Amatör bir heyecanla yazarken bir yandan da blogumu geliştirmeye çalışıyorum. Bugünlerde daha da odaklandım. Nasıl bir blog  istiyorum? sorusuyla başladım? ve bir ikinci  adım olarak bu konuda yararlanabileceğim kaynakları araştırırken karşıma  ‘’Her Şeyin Başı Blog’’ kitabı çıktı. Blogumu geliştirmem için gereken tüm bilgiler bir kitapta toplanmıştı. Tam anlamıyla blogcuların başcucu kitabı diyebilirim.

‘’Her Şeyin Başı Blog’’ kitabının yazarı Salih Seçkin Sevinç,  bilgi vermekten öte deneyim aktarımı yaptığı bir kitap yazmış.  Optimist yayınevinden, şubat ayında çıkan kitap, kısa sürede 2.baskıya ulaşmış.

Salih Seçkin Sevinç, kişisel ve kurumsal etki için blogların gücüne odaklandığı kitabında sade ve samimi bir dille adım adım bloglama sürecini paylaşıyor okuyucuyla. Hangi sosyal medya mecrası bu işin gerçek cevheridir? Sorusu üzerine uzunca bir süre kafa yorduktan sonra blogun cevher olduğuna karar veriyor ve kitabın hikayesi böyle başlıyor.

İçerik üretmek, son 20 yıldır sadece pazarlama reklam dünyasında değil birçok sektörde öne çıktı. Yıllar önce, Bill Gates’in “içerik kraldır” demesinden bu yana daha da önem kazandı. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, uzmanlığınız ne olursa olsun özellikle de sosyal   medyada var olmak; orijinal içerik üretmeyi, verimli ve üretken olmayı gerektiriyor. Bunun içinde içeriğin değerini bilmek ve bu değeri ortaya çıkaracak en iyi ortam olarak bloga gereken önemi ve özeni göstermek gerekiyor. Blogun tasarımı, bağlantıları, etiketler, görseller derken hayli karışık karmaşık bir süreçle karşı karşıya kalıyoruz. Lakin bu kitap, hangi blog servisini kullanabileceğinizden, blog türlerine, blog tasarımına, kaliteli bir içeriğin nasıl üretileceğinden, içeriği yayınlanmadan ve yayınladıktan sonra dikkat edeceğiniz noktalara, içeriğinizi nasıl pazarlayabileceğinize ve hatta gelir elde etme yollarına, blogunuzun trafiğini artırmak için izleyeceğiniz adımlara dair pek çok bilgi, deneyim paylaşıyor. Öyle ki kitabı okumaya başladığınız andan itibaren adım adım blogunu açabilir, geliştirebilirsiniz.

Kitabın son bölümünde ise  Bloggerler Anlatıyor’da  bloggerlarla yapılan söyleşilere yer verilmiş. Uzun süredir blogları olan bu  kişilerin satır aralarındaki önerileri dikkate değer.

Salih Seçkin Sevinç’in kitabında sıkça yer verdiği kendi blogu harbiyiyorum.com u da incelmenizi öneririm. Kitapta yer alan birçok önerinin şekil bulmuş hali adeta. Keyifle inceledim.

Birçok kişi, teknolojideki baş döndürücü hız ve değişim, teknik detaylardan dolayı ister istemez blog ortamına mesafeli bir duruş sergiliyor. Bu kitap ise bu mesafeyi, bahaneleri yerle yeksan edecek nitelikte.

Hemen blog macerasına başlamak isteyenler bu kitap sizin için..

blog

 

Bu yazım 23.07.2015’de Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three − one =