“Sahne Senin Varlığınla Fark Yarat” İK Zirvesi 2015

Her yeni karşılarken 2015 defterime öncelikle o yıl kaçırmamam gereken etkinlikleri yazarım. Eğitim sektörü dışında etkinliklere katılmaya çalışmak ise olmazsa olmazlarımdandır. Çünkü alıştığımız, bildiğimizden ötesine geçmek için önce çemberin dışına çıkmak gerekiyor. Ki bunun faydasını yıllardır görüyorum. Malum kıyıya belli bir mesafade durunca zaman zaman da başka limanlara yolculuk olunca manzarayı daha iyi görebiliyoruz.

İşte her yıl merakla beklediğim etkinlik Management Centre Türkiye (MCT)’ nin gerçekleştirdiği İnsan Kaynakları Zirvesi. 11-12 Şubat 2015 tarihlerinde  Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. Bu sene 20. yılını kutlanan zirve her yıl olduğu gibi bu yılda özenli, geliştirici ve şıktı. İnsan Kaynakları Zirvesi’nin bir ruhu var ve bu ruh zirvenin tüm detaylarında hissediliyordu.

Bu yıl zirvenin teması “Sahne Senin Varlığınla Fark Yarat” idi. Hazırlanan 360 derecelik sahne temaya uygundu. 360 derece bakış açısına sahip olmak vurgusu vardı. Yaratıcı bir fikirdi, çok beğendim.

2 gün  pek çok değerli  isim  varolmak, varlık göstermek, farkında olmak, liderlik, bilinçli olmak, konu başlıklarında hazırladıkları sunumları bizlerle paylaştılar. ‘Sanatın ve Yüreğin Çağındayız’’ yazımda özellikle vurguladığım gibi  sevgiyle yaklaşmak hoşgörüyle bakabilmenin ne kadar önemli değerli olduğu vurgulandı. Ve değerleri farkedebilmek için öncelikle kendi bütünlüğümüzü (akıl-duygu-beden) yakalamak gerektiği.

Zirve’nin bir diğer farkı da bu yıl insan kaynakları profesyonelleri için online zirve platformu oluşturulmasıydı.

Açılış konuşmasında Alper Utku ve Didem Gürcüoğlu Tekay liderliğin cinsiyeti olmadığına değindiler. Cinsiyetten öte ‘’İnsan’’ odaklı bir bakış işe ve süreçlere aslında 21 yy liderliğini tarif ediyor.

Ve zirvede hem izlemekten keyif aldığım, hem bir şeyler öğrendiğim hem de bu notları okul liderleriyle paylaşmalıyım dediğim konuşmalar:

Dr.William Isaacs ‘’Ortak Akılla Liderlik’’

Zirvenin  moderatörü Dialouge and the Artof Thinking Together kitabının yazarı ve MIT Dialogos’un kurucu ve başkanı  Dr. William Isaacs idi.  Konuşmasına dinlemek varlık göstermektir sözleriyle başladı ve ‘’birbirini dinlemek ve varlık göstermek çok önemli! Çünkü varlık göstermek fark yaratmaktır.”  diyerek iletişimin etkin varlığından bahsetti.

Liderlerin iletişim bağını iyi kurmasının önemini vurguladı. Kimi zaman cevap vermek için dinleriz. Kimi zaman kabul etmek için yönetmek kimi zamanda itiraz etmek için. Peki gerçekten algılamak ve özümsemek için dinliyor muyuz? sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Okul liderleri öğretmenlerinizi, öğrencilerinizi, velilerinizi gerçekten dinliyor musunuz?

 Rama_Mani

Dr.Rama Mani ‘’Dünyaya Kendi Değerlerimizle Nasıl Katılırız?’’

World Future Council Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Rama Mani zirvenin en etkili ve sıra dışı konuşmasına imza attı. Herkeste liderlik yüreğinin mevcut olduğunu belirtti. 4 liderlik becerisini 4 hikaye üzerinden anlatmak ise tam bir sahne gösterisiydi.

Rama Mani’nin gösterisinden satırbaşları;

  • Kalbin dört odacığından yola çıkarak herkesin liderlik yüreğine sahiptir “Kalp dört oda, her odanın becerileri var. Bunlar: farkındalık, cesaret, yaratılıcılık ve bağlılık.
  • Farkındalık liderliğin özel becerisidir. Çünkü size göz verir. Hep önünüzde olan ama göremediğiniz çözümleri görürsünüz.
  • Cesaret, risk ne olursa olsun, başkaları ne derse desin denemeyi göze almaktır. Risk ne olursa olsun cesaretle kendinizi bulursunuz ve bu yüzden cesaret liderin yeteneklerinden biridir.
  • İç varlığınızı bulduğunuzda engeller yaratıcılığa katkı sağlar.
  • Bağlılık liderin en büyük becerisidir. Kendi varlığınızla toprağa doğaya topluma bağlandığınızda mucizeler olur.
  • Bu dört lider, bize gücümüzü hissettirir ve hep birlikte herkes için güzel bir dünya kurabiliriz. Kendimizi her şeyden ayrı tutabiliriz ancak içimizdeki varlıktan ayrı tutamayız”

Rama Mani: Hayattaki davanızı bulun ve onun için yaşayın diyerek  konuşmasını bitirdi. Ve bu konuşma bana Şems-i Tebrizi’in şu sözlerini hatırlattı;

-Sizin davanızı bilmek isterim, mananızı öğrenmek için,

-Mananızı bilmek isterim davanızı öğrenmek için.

-Her insan kendine bir değer biçer, atfeder ve vehmeder. Sonra kendine biçtiği bu değere şahit arar.

-Bu değere şahitlik edenleri sever.

-Biçtiği bu değerden bile çok değerli olduğuna şahitlik edenlere ise aşık olur.

Çektiği acıların kaynağı budur. Kişinin çektiği en büyük acılardan biri, ona hak ettiği değerin başkaları tarafından verilmemesi, bu değer iddiasına şahitlik edilmemesidir. İnsanlar yalancı şahit arar dururlar. Bazen bulurlar, en başlarında sevgi duyarlar, bazen de aşk yaşadıklarını iddia ederler ve sonunda cayır cayır yanar yürekleri. Yalancı şahitlik kısa sürede biter zira.

-Kişinin değeri, anlamı kadardır.

-Kişinin anlamını onun manası belirler. Mana yoksa anlam olmaz.

-Kişinin manası, davası kadardır. Kişi ancak davası kadar mana taşır.

-O halde kişi davasını nasıl öğrenebilir?

Kişinin davası ancak derdidir. Derdin neyse davan odur.

Ya derdini dahi bilmeyenler?

-Kişinin derdi en çok konuştuğu şeydir.

Ey iddiacı! Sen derdin kadar değerlisin! Bırak başkalarını da, GERÇEK derdine bir bak..

Okul Liderleri sizin gerçek davanız nedir? 

Mike Carson ‘’Futbolun Dahi Liderlerinin Sırrı’’

Mike Carson, dünyada ünlü futbol teknik direktörlerinden liderlik alanında neler öğrenilebileceğini anlattı konuşmasında. Konuşmada altını çizdiği ise şunlardı:’Sürdürülebilir liderlikte takımlar sürekli değişse bile lider en üst seviyede yine lider olmaya devam eder. Uzun dönemli başarıyı elde etmek için en önemli sebeplerden biri karar almak. Bu nedenle önemli karar alın, derin bilgiler alıp paylaşın, bağlılık yaratın ve değişim ve dönüşüme hazırlıklı olun, yeteneklere yatırım yapın. Tüm bunlar uzun dönemli başarıyı elde etmek için kilit noktaların başında geliyor. Lider her zaman güçlü bir şekilde sahnede kalmaya devam eder.

Futbola ve liderliğe başka bir açıdan bakmak isteyenlere Mike Carson’un The Manager: Futbolun Dahi Liderleri kitabını okumalarını tavsiye ederim.

Okul liderleri, okulda karar alma süreçlerini nasıl yönetiyorsunuz?

Brian Mayne ‘’Hedefe Adım Adım Ulaşmanın Sırları’’

Lift International Kurucu Ortağı ve Goal Mapping kitabının yazarı Brian Mayne’nin konuşması kadar hayat hikayesi de oldukça ilginçti.  Brian Mayne, düşündüğünüz şey olduğunuz şeydir. Ne düşünürseniz o sunuzdur diyerek zihnimizin, duygularımızı tetiklediği ve duruşumuzla var olduğumuzdan söz etti. Hayatta başarıya ulaşmada ‘’hedef belirleme haritası’’ oluşturmanın faydalarını ve oluşturulduğunda bilinçaltımıza komut verdiğimizi ve olumlu düşünce ile eylemlerimize yön verdiğimizden bahsetti

Okul Liderleri;  www.goalmapping.com  adresinden kendi hedef belirleme haritanızı oluşturabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × 2 =