Kadın Beyni Erkek Beyni

0
102

Binlerce yıldır kadın ve erkekler arasında yaşanan sorunları farklı bir bakış açısı ve mizahi bir dille ele alıp aslında tüm yaşanan sorunların nedeninin beynimizdeki bazı bölgelerinin birbirinden farklı çalışmasından kaynaklandığını anlatan bir kitap ‘’Kadın  Beyni Erkek Beyni’’.  Elma yayınevinden nisan ayında çıkan kitabın yazarı Serkan Karaismailoğlu. Beyin cinsiyeti üzerine doktorasını tamamlayan yazarın tam da bu konuyu ele alan bir kitap yazması sürpriz olmasa gerek.

Yazar, kitabın ilk sayfasında pek çok kişinin belki de ilk kez duyacağı bir soru ve bilgiyle karşılıyor okuyucuyu. İşte o satırlar ‘’Hepimiz hayatımızın bir evresinde bir beyin resmi görmüşüzdür. Peki, hiç merak ettiniz mi, baktığınız resimdeki beyin bir erkeğe mi, yoksa bir kadına mı ait diye?’’

Son 10 yılda yapılan araştırmaların çok net olarak orta koyduğu bir sav üzerine odaklanmış yazar; beynimizin kendine ait bir cinsiyetinin olduğu. Bu kitabı okuduğunuzda beyninizin cinsiyeti hakkında birçok detayı öğreneceksiniz. Siz de merak ettiyseniz beyninizin cinsiyetini kitapta yer alan bilgiler ışığında kolayca bulabiliyorsunuz.

Akıcı bir şekilde ilerleyen kitabı hızlı bir şekilde okurken, kadınlar ve erkekler arasındaki farkları, karşı cinsin sizi kızdıran, güldüren hatta şaşırtan birçok tepkisinin nedenini de anlayacaksınız

Kitap da, milattan önce yaklaşık 7000 yılında başlayan beyni anlama hikâyesinin bu zamana kadar ki geçirdiği aşamalar, kadın ve erkek beynine dair şehir efsanelerine ve en güncel sinirbilim araştırmalarına yer verilmiş Şaşkınlık ve merakla okuyacağınız kitabın her biri bölümü günlük hayattan kısa hikayelerle kurgulanmış.

Peki başka neler var kitapta? Sorular, sorular ve sorular…

  • Kadın ve erkek beyni arasındaki temel farklar nelerdir?
  • Kadınlar gerçekten de çok mu konuşur?
  • Erkekler neden dinlemez?
  • Empati yapmak erkek adamı bozar mı?
  • İlişkide seçici olan kimdir?
  • Bir insanın sadece parmaklarına bakarak beyni hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirsiniz?
  • Erkekler neden dinlemez?
  • Acaba beyinlerimizin işitmeden sorumlu bölgeleri birbirinden farklı mı?

Yazar bu soruları, kimi zaman düşündürücü, kimi zaman komik, kimi zamanda, o zihnimizdeki ezberleri bozacak şekilde yanıtlamış. Yabancısı olduğumuz pek çok sinir bilimsel kavramı ise metaforlarla anlatmış.

Kadın- Erkek beynini,  bilmekten öte ANLAMAK isteyenler bu kitap sizin için…

kadın-erkek-beyni

 

Bu yazım 25.06.2015’de Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 1 =