Karmaşıklık Dünyasında Organizasyon

0
71

Stephen Hawking, ‘’21.yüzyıl karmaşıklık yüzyılı olacaktır’’ demiş.  Karmaşıklığın içinde birey olarak, yönetici olarak akılcı sadelikle ilerleyebilmek ise büyük marifet.

Dönüşüm süreçlerindeki size ve ekiplerinize yol gösterebilir nitelikte bir kitap yazan Niels Pflseging  iş yönetimi konusunda bir danışman. Türkçe baskısının çevirisini yapan Selçuk Alimdar ise eş yazar olarak ‘’işi oyunlaştırmak: çalışmaya hayat katmak için bir icra çerçevesi önerisi’’ bölümün yazmış.

Bu kitap iş sahiplerinin, yöneticilerin, değişim öncülerinin, danışmanların ve her türden profesyonellerin genel olarak ilgisini çekebilecek konuları içeriyor.

Hepimizin kendimize şöyle sorular sormuyor muyuz:?

  • Büyüyen bir organizasyonu bürokrasi tuzağına düşmeden nasıl düzenleyebiliriz?
  • Organizasyonum artan karmaşıklıkla nasıl başa çıkabilir?
  • Yeni koşullara uyum sağlama kabiliyetimizi nasıl geliştirebiliriz?
  • Performans, inovasyon ve büyümenin önündeki mevcut engelleri nasıl aşabiliriz?
  • Şirketim yüksek adanmışlığı nasıl elde edebilir ve tüm insanlara uyan bir organizasyon haline gelebilir?
  • Duvara toslamadan derinden bir değişimi nasıl sağlayabiliriz?

Kitabın yazarları, bu soruları yanıtlayabilmek için, karmaşıklığa tam olarak dayanıklı ve insanoğlunun tabiatına uygun bir organizasyon oluşturmak ve sürekli kılmak zorunda olduğumuzu iddia ediyor. Bunun nasıl başarılacağını da tartışılıyor. Büyüklüğü, yaşı, sektörü, ülkesi ve kültürü ne olursa olsun, organizasyonunuzu karmaşıklığa uygun bir şekilde tasarlamayı öğrenme hedeflenmiş.

Karışık ve karmaşıklığın arasındaki farkın ne olduğu ile başlayan kitaptan  bir bölüm;

Karmaşık sistemler sürprizlerle doludur. Yaşayan varlıkların bulunduğu ve ya katkı yaptığı sistemlerdir. Yaşayan sistemler oldukları için her an değişebilir. Bu tip sistemler dışarıdan kontrol edilemez; ancak gözlemlenebilir. Karmaşık bir sistemin davranışı öngörülemez. Karmaşık bir sistemde, karışık sistemlerde olduğundan daha fazla yanılma, belirsizlik ve hata payı olması doğaldır. Karmaşık bir sistemde standart (öngörülebilir) bir şekilde işleyen unsurlar olabilir fakat bunların birbirleriyle olan etkileşimi daima değişkenlik gösterir.

 Karmaşıklıkla etkin bir şekilde başa çıkma kabiliyeti olan yegane ‘’şey’’ insandır. Karmaşıklıkta önemli olan (konumuz sorun çözmeyse) ne araçlar, ne standartlaşma, ne kurallar, ne yapılar ne de süreçlerdir. Tüm bunlar cansız pazarların olduğu sanayi çağında işimize yarıyordu. Karmaşıklıkta soru, bir sorunu nasıl çözeceğimiz değil onu kimin çözeceğidir. Artık önemli olan ustalık ve üstün yetenek sahibi insanlar ve hünerli insanlar. Fikirleri olan insanlar. Onlara profesyoneller diyoruz. Çırağı olan profesyonellere ise usta diyoruz. Yaşamın olamadığı bir sistemde sorun çözmek talimat vermekle ilgilidir. Yaşayan bir sistemde sorun çözmek ise iletişimle ilgidir. Karmaşıklık yönetilemez veya azaltılamaz. Ona sadece insanın ustalığıyla göğüs gerebiliriz.

 Bu kitabı farklı şekillerde okuyup kullanabilirsiniz: Organizasyonlar hakkında düşünmek için ders kitabı olarak, ilham kaynağı olarak, sözlük olarak veya çalışma kitabı olarak

Organizasyonlarda yüksek performans elde etmenin hem kuramına ve uygulamasına giriş niteliğindeki Karmaşıklık Dünyasında Organizasyon kitabı yüksek performanslı bir organizasyon için çalışmaya yeniden nasıl hayat verebiliriz sorularını yanıtlıyor.

Optimist Kitaptan çıkan Karmaşıklık Dünyasında Organizasyon’un ilave online içeriğine, ilave kaynaklarına kitabın sitesinin ‘’Bonus Conent’’ sayfalarında bulabilirsiniz www.organizeforcomplexity.com

Karmaşıklık dünyasında bulunduğu organizasyonu dönüştürmek isteyen yöneticiler bu kitap sizin için…

karmaşıklıkdünyasındaorganziasyon

 

 

Bu yazım 06.11.2015’de Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + sixteen =