Leonardo Da Vinci Gibi Düşünmek

‘’Her şeyi öğrenmek mümkündür’’

Leonardo Da Vinci

 The Books of Genius kitabında Tony Buzan ve  Raymond Keene tarihin en büyük dahilerini sıralamak için dünyada ilk objektif girişimi yapmışlar. Bu kişileri ‘özgünlük’, ‘beceriklilik’, konusuna ‘hakimiyet’, ‘vizyonun evrenselliğ’, ‘güç ve enerji’ içeren kategorilerde değerlendirmişler ve aşağıdaki kişileri ‘top ten’ olarak sunmuşlar.

  1. Albert Einstein

9.Phidias (Atinanın mimarı)

  1. Büyük İskender

Thomas Jefferson

6.Sir Isaac Newton

5.Michelangelo

4.Johann Wolfgang   von Goethe

  1. Mısır Piramidlerini inşa edenler

2.Willliam Shakespeare

Ve Buzan ve Keene’nin araştırmalarına göre bütün zamanların en büyük dahisi, Leonardo da Vinci çıkmış. Bu sonuç çok da şaşırtıcı değil aslında. Çok yönlülük ve yaratıcılık denince ilk akla gelen isim. Benim kişisel görüşüme göre de Leonardo Da Vinci gelmiş geçmiş en yaratıcı, donanımlı ve çok yönlü dâhidir. Tek bir şey üzerinde uzman değildir; mimariden resme, mühendislikten tıp bilimine kadar birçok konuda olağanüstü derecede katkı sağlamıştır. Mimar, heykeltıraş, mucit, askeri mühendis ve bilim adamıdır.

Michael J.Gelb yaratıcı düşünme, hızlı öğrenme ve liderlik geliştirme alanlarında dünyaca tanınmış bir yenilikçi. Floransa da, şirket başkanları derneği için ‘’Kişisel ve profesyonel olarak nasıl daha yaratıcı ve dengeli olunabileceği’’ hakkında bir şeyler hazırlaması ve bir konuşma yapması istendiğinde hemen yanıt veriyor ‘’Leonardo da Vinci gibi düşünmek gibi bir şeye ne dersiniz?  Gelb çok etkileyici bulunan konuşmasından sonra Leonarda da Vinci’nin not defterinden de yararlanarak bu kitabı hazırlıyor. Yazar, Da Vinci’nin bulunabilen çalışmalarını tek tek inceledikten sonra bunlar arasındaki ortak noktaları keşfetmiş. Onun düşünme ve davranış biçimlerini, icatlarındaki zihinsel taktiklerini ve benzeri unsurları ortaya çıkararak hayatımıza uygulayabilmemiz konusunda bir harita sunmuş.

Kitap, beyaz yayınlarından çıkmış ve Da Vinci’nin hayatından kesitler, yazarın kendi iş hayatından kesitler ve sonunda da yazarın bize sunduğu uygulama ve teknikleri içeriyor.

Da Vinci’nin aklını ve ilhamını günlük yaşamımıza sokmamız için hazırlanmış bir kitap. Kitap, yaşamımızı zenginleştirmemiz üzere Leonardo da Vinci’nin dehasının temel elemanlarının uygulanması için, denenmiş, pratik bir yaklaşımı sunuyor. Yaratıcı düşünme için güçlü stratejiler ve kendini ifade için yeni yaklaşımlar geliştirirken, dünyaya başka bir gözle görmek için sayısız uygulamalar içeriyor. Leonardo da Vinci Gibi Düşünmek kitabı 1998’de ilk kez yayınlandıktan sonra on sekiz dile çevrilmiş. Polonyalı bir ilkokul öğretmeni yedi ilkeyi müfredat programını düzenlemek için kullanmış. Londra’daki bir danışmanlık şirketinin baş stratejikti, çok uluslu müşterilerinin en önemli iş sorunlarını çözmesine yardım etmekte Leonardo’nun paha biçilemez bir müttefik olduğunu keşfediyor

Kitap Rönasans’ın ve zamanımızla paralel olan taraflarının gözden geçirilmesi ile başlıyor.

Kitabın özünü yedi Da Vinci Prensibi oluşturuyor. Bu prensiplere bizler aslında aşınayız. Öyle yeniden keşfetmeye gerek yok. Sadece, hatırlamalı, geliştirilmeli ve uygulanmalı.

Yedi Da Vinci Prensibi

Curiosita: Yaşam doymak bilmeyen bir merak ve devamlı öğrenme için acımasız bir arayış.

Dimostrazione: Bilgiyi deneme yoluyla test etme, sebatkarlık ve hatalardan ders alma arzusu.

Sensazione: Duyguların, özellikle hayati deneyimlerin bir aracı olan görüşün devamlı olarak rafine edilmesi.

Sfumato (sözlük anlamıyla ‘Dumanla yükselmek’) Anlaşılmazlığı, paradoksu ve belirsizliği kucaklama arzusu.

Arte/Scienza: Bilim ve sanat, mantık ve hayal gücü arasında dengenin geliştirilmesi. ‘’Bütün beyin’’ ile düşünme.

Corporalita: Zarafet, her iki eli de ustalıkla kullanabilme, ölçülü davranma.

Connessione: Her şey ve olay arasında ilişkileri anlama ve değerlendirme. Sistemli düşünme.

Her bir prensip Da Vinci’nin not defterinden alıntılarla vurgulanmış ve onun çizimleri ve resimleriyle şekillendirilmiş. Bu açıklamayı öz değerlendirme soruları izlemiş. Sorulardan sonra ise pratik bir uygulama egzersizine yer verilmiş.

Benim önerim, ilk önce kitabın tamamını bir okuyun. Soruları sadece fikir edinmek ve öz değerlendirme için gözden geçirin. Daha sonra her prensibi sırasıyla okuyun. Her prensibin açıklamasını okuyup egzersizleri yapın. Bazı egzersizler çok kolay ve eğlenceliyken bazıları da zorlayıcı ve hayli iddialı.

Kitabın son bölümünde ise ‘’Yeni başlayanlar için Da Vinci Çizim Kursu’’nu bulacaksınız. Kitabın sonunda yer alan okuma listesi ise, Rönesans, düşünce tarihi, dehanın doğası üzerine görüşleri ve Leonardo’nun yaşamı ve çalışmalarını içeriyor. Daha önce Da Vinci’nin yaşamına ve çalışmalarına aşına olsanız bile kitabı yeni bir bakış açısı ve derin bir hayranlıkla bitireceksiniz.

Bir soruyla kitap başlıyor. Leonardo’nun öğrenme yaklaşımı ve zeka oluşumunun incelenmesi tüm potansiyelimizin ortaya çıkarılması için bize rehberlik edip ilham verebilir mi?

Rönasans ve bu zamanda da büyük beyinler büyük sorular sorarlar. Günlük olarak ‘’zihnimize takılan’’ sorular yaşam amacımızı yansıtırlar ve hayatımızın niteliğini etkilerler. Da Vinci düşüncesi yeşertmek suretiyle-açık, sorgulayan zihin gibi- evrenimizi genişletiriz ve onun içinde gezinme yeteneğimizi araştırabiliriz.

100 Soru Sormak Neyi Çözer?

Leonardo’nun sorularını, gözlemlerini, düşüncelerini, rüyalarını not defterlerine kaydettiği biliniyor. Yazar’da  bizim de aynı şeyi yapmamızı öneriyor. Yanınızda bir defter, bir günlük ya da ajanda taşıyın ve buna aklınıza gelenleri geldikçe, hatta duygularınızı, hayallerinizi, arzularınızı yazın.

Michael Gelb’in önerdiği diğer bir egzersiz, bizim için önemli olan 100 soruyu yazmak. Bu 100 soruyu bir oturuşta yazmamız gerekiyor. Bu sorular her türlü konuyu kapsayabilir. Gelb ancak 100 soru ile tortuların ardındaki gerçek sorulara ulaşmamızı sağlayacağına inanıyor. Yazarak bunları döküyor ve temizliyoruz. Sonra bu 100 soru içinde bizim için gerçekten önemli olan 10 tanesini seçmemiz ve bir sonraki aşama olarak da bunları bizim için önem sırasına dizmemiz isteniyor. Hemen yanıtların ardından koşturmaya başlamayacağız. Yanıtları  istemediğimizden değil. Sadece soruları gün ışığına çıkarmak bile çözümü başlatır.

Tuncer Büyükonat’ın çevirdiği bu kitabın hem devamı hem de tamamlayıcısı ‘’Leonardo Da Vinci Gibi Düşünmek İçin Çalışma Kitabı’’ nı ise edinmekte fayda var.

Kitapta yer alan ve bütün zamanların en olağanüstü özgeçmişi olarak geçen Leonarda da Vinci’nin başvuru mektubu da dikkatinizi çekecektir. Konuyla ilgili yazıya ise bu linkten ulaşabilirsiniz.  http://goo.gl/nhFnjM 

Sınırsız bir öğrenme ve yaratıcılık yeteneğine sahibiz. Peki bunun ne kadar farkındayız?

İçindeki Deha’yı keşfetmek isteyenler, bu kitap sizin için…

leonardodavincijpg

Bu yazım 07.05.2015’de Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

 

Önceki İçerikCurriculum Vitae: Hayat Yolu
Sonraki İçerik6 Değer Madalyası

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

11 + 13 =