Ne Dem Baki Ne Gam Baki…

2017 yılını tek bir cümle ile özetleyecek olsam. Cümle şu olurdu, ”Yağmur yağdığı zaman… yağar da yağar”.  Evet tam olarak böyle geçen bir yıldı benim neznimde. Yağmur yağdıkça yağdı. Yürünen yol ayaklara dolandı, bir nehir gibi akmadı. Çoğu zaman, imkansız, korkutucu göründü. Dünyanın, ülkenin, insanların karmaşası, öfkesi,  nefreti, hüznü, mutsuzluğu, kaosuna rağmen dinlenilen, okunan, izlenen hikayeler, hayaller umut oldu bana. Ve daha her şeyi dikkatle dinlememi sağladı. Albert Camus, büyük fikirler dünyaya güvercinler gibi nazikçe gelirler… bağırış çağrışların arasında, belki dikkatle dinlersek, hayata ve umuda doğru hafifçe çırpılan kanat seslerini duyabiliriz”demiş . Bu kaosta pek çok fikirler kaçırıyoruz. Tüm kalbimle inanıyorum ki, hayal kurmak, paylaşmak, üretmek, hareket etmek ve iyi duyguyu yüksek tutmanın geçer akçe olduğu zaman değil fikirler pek çok şeyi kaçırmayacağız. En başta da zamanı. Ne kıymetlidir zaman, geri dönüşü olmayan. 100 yaşındaki kadına pişmanlığı sorulunca: ”Bu kadar yaşayacağımı bilseydim, 40 yaşında kemana başlardım. Şu an 60 yıldır çalıyor olurdum!” demiş. Ah nasıl bir pişmanlıktır bu yüreğe dokunan.  İşte bu yüzden her daim hareket etmek gerek ileriye doğru. Küçük küçük adımlar atabilmeli hayallerimiz için. Eskiler ne güzel söylemiş. Nerede hareket orada bereket. Hareket iyidir yaşatır. Durağan şey durduğu zaman kendini zehirler. Tıpkı göl gibi. 

Atılan o küçük küçük adımlar bir anda mı sonuç verecek. Hayır belki de yıllar yıllar alacak. hayal bir tohuma benzer, ekeceksiniz ve sabırla bekleyeceksiniz toprakta yeşermesini. Tıpkı bana ilham veren bu  hikayedeki gibi. 

20’li yaşlarınızda  bir vals besteliyorsunuz  ve bir hayal kuruyorsunuz. Ancak sonrasında, tutkunu olduğunuz müzik yerine  başka bir kariyerde ilerliyorsunuz. Kurduğunuz hayal ise 47 yıl sonra gerçekleşiyor. Bestelediğiniz ”And the Waltz Goes On” adlı valsiniz tüm müzik otoritelerince bu yüzyılın en önemli müzisyenlerinden biri olarak kabule dilen Andre Rieu ve orkestrası tarafından Viyana’nın en güzel konser salonlarından birinde çalınıyor ve siz en önlerde dinliyorsunuz. Hikayenin kahramanı usta aktör Anthony Hopkins. 

Videoda göreceksiniz, Anthony Hopkins,  bestesini ilk kez nasılda mutluluk ve heyecan içerisinde dinliyor. Bir hayalin gerçekleşmesi için bazen bir ömür beklenebileceğini ve o hayal gerçekleştiğindeki yaşanan duyguları insanın yüzünden nasılda okunabildiğini görüyorsunuz. 

And the Waltz Goes On” her dinlediğimde bana umut veriyor. Hem müziğin kendisi hem de Anthony Hopkins’in  tavrı. 

This is Us dizisinde geçen şu cümle aslında geçen yılın özeti gibiydi adeta, ”en ekşi limonu alıp ondan nasıl bir lezzetli limonata yaptığını anlatırsın”.  Yaşanan her şey bir hikaye aslında. Her hikayede maalesef istenilen sonla da bitmiyor. Peki, hikayenize farklı bir son bulabilir misiniz? İşte o anda, ne istiyorsanız onu gözünüzün önüne önüne getirin ve farklı bir seçim yapın.Yaşamak istediğiniz bir sona doğru gitmeye başlarsınız…yapabilir misiniz?

Hayatın o hızlı akışı zaman zaman kendimize emek vermeyi unutturabiliyor. Emek vermek nedir ki?  Bazen sadece kendimize soru sormak? Şu an ne hissediyorum? Ne düşünüyorum? diye. 

Peki ya mutluluk? 

O çok sevdiğim Harry Potter kitaplarındaki ‘‘Mutluluk he zaman vardır. En karanlık anlarınızda bile. Yeter ki ışığı açmayı unutmayın”. cümlesini 2017 yılında, kimi zaman uyguladım kimi zaman uygulayamadım. Hakkımı yemeyeyim,  ışığı açtığım zamanlarda cesaretle yüzleştim ve kalbimi sevgiye açtım. 

İnsanı ayakta tutan HAYALLER VE UMUT’tur. Ve her yeni başlangıç, hayallerimizi ve umudumuzu tazelemek adına bir vesile aslında. Lakin öncelikle biten yıldan öğrenilmiş derslere göz atmak gerek. Yaşanılanlardan ne öğrendim, bana ne kattı, neyi farkettim diye. 

2017 yılı beni  sınırlarım dışında bir şey yapmaya itti. Basit ve sade yaşamak. Size de tavsiye ederim, olması gerekenleri bırakın ve kendinizi olasılıkların zengin uçsuz dünyasına bırakın.

Unutmayın,

Ne dem baki ne gam baki….

2018’de,

Hayallerinize değer verin

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin

Hepimizin içinde gizli coğrafyada keşfedilmeyi bekleyen ıssız bir ada vardır. İşte o adayı keşfetmenizi dilerim.

Mürşide

Önceki İçerikŞimdi’nin Gücü
Sonraki İçerikTriggers (Değişim Çarkı)

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

16 + four =