Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın

‘’İnşa ettiğiniz bugüne iyice bakın: bugününüz, hayalini kurduğunuz geleceğe benzemeli.’’

Alice Walker

Kitaplarını paylaşmaktan ayrı bir keyif aldığım Optimist yayınevinden çıkan yepyeni bir kitabı paylaşmak istedim bu hafta. Endüstriyel ürünler tasarımcısı Ayşe Birsel’in  Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın kitabı. Hayalini kurduğumuz gibi bir hayata sahip olmamız için öneriler sunan kitabın alt başlığı ise ‘Adım Adım Anlamlı Bir Gelecek Yaratma Rehberi’. Alt başlıkta ifade edildiği gibi okuyucuya adım adım sevdiği yaşamı tasarlaması için fırsat sunuyor

Ayşe Birsel, kitabına şu sözlerle başlamış:

Tasarımcı gibi düşünmek için;

  • Olumlu düşünün,
  • Kendinizi başkalarının yerine koyun ve olaylara onların bakış açılarından bakın,
  • Büyük resmi görün,
  • Başkalarıyla işbirliği yapın çünkü bu fikirlerinizi çok zenginleştirir,
  • Son olarak kendinize ‘’Peki acaba….’’ Sorusunu sorun ve cevaplarınızı ciddiye alın.

”Yaşamınızı tasarlarken bir tasarımcı gibi, iyimser ve empatiyle bütüncül ve işbirlikçi bir şekilde düşünmeyi unutmayın. Ayrıca kendinize ‘’Peki ya……’’ sorusunu sormayı da unutmayın”.

Tasarımı, var olan kısıtlamalar çerçevesinde yeni ve daha iyi çözümler bulmaya çalışmaktır olarak tanımlayan yazar ‘’Yaşam da bir tasarım sorunu gibi kısıtlamalarla dolu; zaman, para, yaş, konum… Her şeye sahip olamazsınız. Daha fazlasını istiyorsanız, ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin bir arada var olmasını sağlama konusunda yaratıcı olmalısınız. İşte bu da tasarımcı gibi düşünmeyi gerektiriyor’’ bakış açısını sunuyor.
Kitapta ayrıca ,

 Hayal Ettiğiniz Gibi Bir Hayat İçin ‘Boz: Yap’ formülü sunuluyor.

  1. Yaşamınızı Bozun.  İlk adım ‘boz’mak. Yaşamınızın yapısını çözümleyin. Aile, iş, dostlar, hobiler… Hayatınızı oluşturan parçaların neler olduğuna bakın.
  2. İlham arayın. Kahramanlar bize değerlerimiz, inançlarımız ve sürmek istediğimiz yaşama dair fikirler verir.
  3. Yaşamınız için bir Bakış Açısı oluşturun. Bakış açınızı değiştirin. Alıştığımız şeylere farklı bir gözle bakabilme becerisi yaratıcılığın temelidir.
  4. Yaşamınızı Yapın. Şimdi işin ‘yap’ kısmında sıra… Hayatınızı oluşturan parçalardan nelerin sizin için önemli olduğuna karar verin. Yaşamımızı tasarlamamızın amacı, sevdiğimiz şeyleri muhafaza etmek, istemediklerimizden kurtulmak, kullanamadığımız şeyleri dönüştürmektir.
  5. Yaşamınızı yeni bir tasarım olarak İfade Edin. Fikirlerinizi kelimelerle, mektuplarla, şiirlerle, manifestolarla ve kitaplarla; eskiz ve çizimlerle, görsellerle ve filmlerle; şarkılarla, müzikle ve dansla; modeller, prototipler, ürünler ve deneyimlerle ifade edin. İfade etmek hem kendinizle hem de başkalarıyla iletişim kurmanıza yardımcı olur.

tasarım

Kitapta benim için en dikkat çekici nokta, hayaller ve değerlere özellikle vurgu yapılması. Bir tasarımcının geliştirdiği ilkeleri ve yaratıcı süreci kullanarak, dört adımda, içimizde saklı becerileri ve bilgeliği keşfedebilir ve sevdiğimiz hayatı tasarlayabiliriz. Kitapta tasarlamak için bol bol yer ayrılmış.

Yaşamın senin için en önemli Proje!

Ayşe Birsel’in şu sözleri ise oldukça dikkat çekici, ‘’Bir tasarım problemi olarak yaşam-zaman, para, yaş, yer ve koşullar gibi-kısıtlarla doludur. Hepsi birden tam olamaz, o nedenle istediğiniz ve birlikte olmayı azru ettiğiniz şeyi yapmak için yaratıcı olmanız gerekir. Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın her zaman hayal ettiğiniz hayatı kurmada sizin için’’.

Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın, basit, sade tasarımı ve içeriği ile ilham aldığım neşeli ve esinlendirici bir rehber bir kitap oldu bana.

Cemre bu sefer sevdiğimiz yaşama düşsün. Ne Toprağa, Ne Suya, Nede Hava ya sadece sevdiğimiz yaşamımıza !

Sevdiği yaşamı tasarlamaya cesareti olanlar bu kitap sizin için.

sevdiğinizyaşamıtasarlayın

Bu yazım 25.02.2016’de Eğitimpedia da yayınlanmıştır.

Önceki İçerikMerak
Sonraki İçerikArtık Biliyorum

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

seventeen + 12 =