Triggers (Değişim Çarkı)

 Özellikle yeni bir yıla girerken ‘’değişim’’ üzerine düşünürüz, alışkanlıklarımızı, düşüncelerimizi değiştirmek üzerine yepyeni kararlar alırız. Değişim sihirli bir kelime ancak değişimi gerçekleştirmek o kadar da kolay değil.  Değişim, yetişkinlerin değişim konusundaki hem istekleri hem de dirençleri üzerine düşünürken Triggers (Değişim Çarkı) kitabına rastladım. Dünyaca ünlü yönetici koçu Marshall Goldsmith, Mark Reiter’le birlikte, yetişkinlerin davranışlarını değiştirmesi konusunu ele almış Triggers (Değişim Çarkı) kitabında. Mediaacat  Yayıncılıktan çıkan kitapta pratik ve hayata kolaylıkla geçirilebilecek tavsiyeler sunuluyor.

Sohbet edilir gibi bir üslupla yazılmış kitapta, davranışlarımızı değiştirmek için başımıza hayatımızı tehlikeye sokacak bir darbe almamız şart değil!  vurgusunu yapılıyor. Marshall Goldsmith,  koçluk yaptığı kişilerle ilgili hikayelere de yer verdiği kitabında, basit bir soru soruyor. ‘’hayatında yaptığın en büyük davranış değişikliği nedir?’’ ve şöyle devam ediyor.’’ve iki mutlak ve değişmez gerçek vardır: Bunlardan birincisi davranışlarda kayda değer değişimler elde etmek çok zordur. İkincisi ise gerçekten istemediğimiz sürece, kimse bizi değiştiremez.  Davranış değişikliğine başlamak zor, devam ettirmek daha zor, değişimin kalıcı olmasını sağlamaksa en zorudur. Hatta bir yetişkinin davranışlarını değiştirmesinin, duygusal bir varlık olan insan türü için başarılması en zor şey olduğunu söyleyebilirim. Abarttığımı düşünüyorsanız, aşağıdaki soruları cevaplayın:

  • Hayatınızla ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler nelerdir? Büyük bir şey olabilir, örneğin kilo vermek, işinizi ya da mesleğinizi değiştirmek. Ya da örneğin saç şeklinizi değiştirmek veya annenizi daha fazla aramak ya da oturma odasını değiştirmek gibi küçük bir şey de olabilir.
  • Ne kadar zamandır uğraşıyorsunuz? Kaç ay ya da kaç yıldır sabahları uyandığınızda kendinize ‘’Bugün bu değişikliği yapacağım’’ cümlesinin çeşitli versiyonlarını söylüyorsunuz?
  • Nasıl gidiyor? Bir başka değişle, hayatınızda bir değişiklik yapmaya karar verip hemen harekete geçtiğiniz ve sonuçtan tatmin olduğunuz herhangi bir olay oldu mu?

Yetişkin insan olarak davranışlarımızın değiştirmekten daha zor bir iş yok. Değişimden kaçmak için mazeretler bulmakta ise çok iyiyiz. Sürekli bahane üretiriz, mantıklı sebepler buluruz, çeşit çeşit inkar ve direnç davranışını tetikleyen inançlar besleriz. Bunun sonucunda, olmak istediğimiz kişiye dönüşmeyi başaramayız. Triggers (Değişim Çarkı) kitabında Goldsmith, hayatlarımızı nasıl değiştirebileceğimize, bu değişimi nasıl kalıcı kılabileceğimize ilişkin kişisel bir yol haritası sunuyor.

Yaptığımız tüm planlara ve koyduğumuz hedeflere rağmen, bizi hatalara sürükleyen ve pişmanlıkla sonuçlanan pek çok çevresel ve içsel tetikleyicilerin neler olduğu ise  kitapta en ilgimi çeken bölümdü.

Hayatı, alışkanlıkları ve düşüncelerindeki değişim için küçük bir adım atmak isteyenler bu kitap sizin için..

triggersdeğişimçarkıBu yazım 11.01.2018 tarihinde Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

*görsel goo.gl/peJxSY

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

5 × two =