Umut

0
58

Kelebek filmini eminim çoğunuz seyretmişsinizdir. Steve Mcqueen ve Dustin Hoffman’ın başrollerini oynadığı, birkaç insanın özgürlüğün peşinden nasıl koştuklarını anlatan filmin son sahnesi çok muhteşemdir. Şeytan adasında yaşamaya mecbur oldukları  o son sahne… Gardiyanların, öldürücü dalgaların ve köpek balıkların olduğu bir adadan kaçmaya karar veren Kelebek’le (Steve) Luise (Dustin) yaptıkları küçük salı dalgalara atıyorlar .

Sonuç; sal dalgalara vuruyor ve dağılıyor. Luise ümitsizliğe kapılıp geri dönerken, Kelebek bekliyor bekliyor bekliyor…Ve sabrı ve de elbette keskin zekası sayesinde onu özgürlüğe götürecek dalganın 7. dalga olduğunu anlıyor (med-cezir hareketlerini hesap ediyor, 7.dalga en son, en yüksek dalga, an meselesi, kaçırırsanız, sular çekiliyor, çakılırsınız) .

Filmin finalinde Kelebek onu özgürlüğe götürecek uygun dalga, 7. dalgayı bekleyip, cesaretiyle derin okyanusta özgürlüğe kulaç atar iken, Luise ise ön yargıları ve aşamadığı korkuları nedeniyla adada mahkum olarak kalıyor.

” Yaşamınızı korkusuzca yaşayın, zorlukların tümüne göğüs gerin ve onların üstesinden gelebileceğinizi açıkça gösterin.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × two =