Yol, Yolcu, Yolculuk…

0
102

Yol, yolcu ve yolculuk…Daha nasıl anlatılabilir ki.

İnsanlar deli mi? Niçin gezmeyi bu kadar istiyorlar? Hem kazanmak için değil, harcamak için geziliyor. Kimileri tüm yıl çalışıp biriktiriyor ve o parayla dolaşıp, cüzdanı boşaltmış olarak geri geliyor. Çünkü yolculuk, hayatı anlamanın bir yolu. Bu, sadece değişik yerleri görüp daha çok şey bilmekle ilgili değil, hayatla karşılaşmakla da ilgili. hayatın akışı ile… Orada, hayatın akışını ve iş başında çalışırken ıskaladığımız ritmini yakalama şansımız var. Budist keşişlerin uzun yolculuklara çıkmalarının nedeni bu mudur? İsa’ nın yolculuğu da öyle. Ya Muhammed, hep kervanıyla dolaşmış peygamberliğine kadar.

O kadar uzaklara gitmeyelim, bizim dervişlerimiz niye köy köy dolaşırlardı? Yolculuk bitmeden dergaha niçin kimse giremezdi? Uzun yoldan gelenler nedense daha bir güzel karşılanır. Uzun yola gidenler gıpta edilerek uğurlanır. Tarih, coğrafya kitaplarımızda yığınla ünlü isim vardı ve çoğunu unuttuk ama herkes Macellan’ ı hatırlar. Uzay yolu dizi filminin tüm dünyanın ilgisini çekmesinni nedeni, sadece bir yolculuk filmi olmasıdır, hem de en uzun yolculuk….

Özetle, yollarla varlığımızın derinliğindeki tınıyı ararız. Bu tınıyı duymak, o basit iki nokta arasındaki ezgiyi yakalamak için siz de yollara düşebilirsiniz. Döndüğünüzde olgunlaşmış olacaksınız. Hem zenginleşmiş, hem de şiirleşmiş….

Dervişler, keşişler ve kaşifler gibi…..

Tüm yolculara selam olsun

Basit Hayat Kuralları Kitabından/ Mahmut Nedim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + nine =