Hayal Avcılığı

Çıktığın yolda, bugün, yelken açık, yapyalnız,

Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervâsız,

Yürü! Hür mâviliğin bittiği son hadde kadar!…

İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar.

Yahya Kemal Beyatlı

Korkuların, kaygıların kol gezdiği bu dünyada bir hayale tutunmanın değeri paha biçilemez. Hayallerden hayata bir yol vardır görünmez. Bundan dolayı,  hayalleri daha çok dile getirmek, odaklanmak, o büyük hayalimizi tanımlamamız gerekiyor. Hayallere değer vermek üzerine araştırma yaparken karşılaştığım Hayal Avcılığı kitabını hızlıca okuyuverdim.

Hayal Avcılığı kitabında yazarlar, Paul Levesque ve Art Mcnell ‘’Büyük Hayal’’ler kurmanın ve onlara ulaşmanın tekniklerini paylaşmışlar. Büyük bir hayale sahip olmanın değeri vurgulanmış ve izlenecek adımlar sade bir dille yazılmış. Büyük hayalin tanımını ise ayrıca sevdim.

Nedir Büyük Hayal?

Sizin için gerçekten çok önemli bir şey, aklınıza her geldiğinde yüreğinizde bir heyecan çınlaması meydana getiren bir şey olduğu, diğerleri küçük görseler dahi, bu, sizin için ‘’büyük’’ olarak tanımlanır.

Hayal Avcılığı, hayallerimize ulaşabilmemiz için hangi becerilere sahip olmamız gerektiğini basit ve pratik yöntemlerle anlatıyor. Okurken ilham aldığım hayalleri gerçeğe dönüştürme yolcuğunda gerekli olan  beş makro beceri ise şunlar:

1. Arzu: Bir misyon duygusu oluşturmak

Çok önemli olan herhangi bir hayalinizi gerçekleştirmek için, ilk olarak başarma azminizin tamamını ortaya çıkarmalısınız. Ayrıca hayalinizi keskin bir şekilde tanımlamış olmanız da çok önemlidir.

  1. Motivasyon: Kararlılığı pekiştirmek ve sürdürmek

Hiçbir şeyin iyimserliğinizi ve hevesinizi azaltmasına izin vermemelisiniz. Devam eden süreçte kararlılığınızı tazelemek ve artırmak için belirli tekniklere hakim olmalısınız.

3. Planlama- Bugünü yarına başlamak

Birbirleriyle çelişen acil gereksinimleriniz ile uzun vadeli hedefleriniz arasında bir denge sağlamak ve zaman kazanmak için yollar bulmalısınız.

4. Katılım-Başkalarını başarıya dahil etmek

Çevrenizdekilerin motivasyonunuzu kırıcı etkilerini azaltmak, ortadan kaldırmak ve hatta sizinle birlikte çalışmalarını sağlamak da çok önemlidir.

5. Uygulama-Hayal avcılığı alışkanlığını geliştirmek

Arzu, motivasyon, planlama, katılma döngüsü olarak birçok kez kendini tekrar edeceği için, hayallerimize ulaşabilmemiz tüm bu becerileri kullanmaktan çok daha iyisini yapmamıza başlıdır.

Hayal Avcılığı kitabında yer alan, Victor Frankl’den Williams Kardeşler’e,  Walt Disney’den  Winston Churchill’e pek çok kişinin ‘’büyük hayali’’ hikayeleri de oldukça ilgi çekiciydi.

Unutmayın, Walt Disney’in dediği gibi ‘’ Hayal edebiliyorsanız, yapabilir sinizde’’

Hayatın içinde bir ahenk oluşturmak isteyenler bu kitap sizin için…

hayalavciligi

 

Bu yazım  26.10.2016’da Eğitimpedia ‘da yayınlanmıştır.

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

one × 1 =