Pozitif Yönetim

Keyif alarak çalışmak mümkün mü? İş ortamlarının daha motive ve keyifli olabilmesi çok mu zor? Peki İşyerinde keyifli bir ortam yaratmak mümkün mü? gibi pek çok sorunun yanıtını vererek ‘yaklaşımıyla tanıştırıyor bizi İdil Türkmenoğlu.

İdil Türkmenoğlu, İnsan Kaynakları Yöneticisi, Eğitmen ve Yazar. Elma Yayınevin’den birkaç yıl önce çıkan kitabını bu hafta Eğitimpedia okuyucularıyla paylaşmak istedim?

İdil Türkmenoğlu kitabında keyifli bir iş ortamını yaşatmanın hiç de zor olmadığını Türkiye’den ve dünyadan pek çok örnekle açıklıyor. Odağına insanı alan her kurumun özellikle eğitim kurumlarının yöneticileri için eğlence, motivasyon ve verimlilik konularında çok faydalı bilgiler sunuyor.

İdil Türkmenoğlu pozitif bir dille yazdığı kitabında ‘’yeni tutumların davranışa dönüştürüldüğünde, sizlerde ve ekiplerinizde bağlılığın arttığını, yaratıcılığın tetiklendiğini, motivasyonun arttığını, zorlukların daha kolay aşılır hale geldiğini ve işinizden keyif aldığınızı göreceksiniz’’ diyor. Çok sayıda yöntem, uygulamaların yer aldığı kitabın devamı umarım gelir.

Yazar kitabında, günümüzde işyerlerinde yöneticilik işi yönetmekten öte çalışanların kalbine dokunmak olduğuna, işe ve işyerine keyif katmanın en önemli yönetim araçlarından biri olduğuna vurgu yapıyor.

İşyerinde pozitif iklim yaratma konusunda yeni bir bakış açısı sunan İdil Türkmenoğlu’nun kitabı, içerikle paralel kullandığı pozitif, akıcı dil ve üslupla benzeri kitaplardan farklı bir konumda benim için. Çok sayıda yapılmış araştırma sonucuna yer verilen kitap da  Martin Seligman’ın humanistik yaklaşımın temellerini attığı ve ‘’mutluluk bilimi’’ olarak da adlandırılan ‘’Pozitif Psikoloji’’ disiplini hakkında da detaylı bilgiler yer alıyor.  İlham alacağınız pek çok fikrin yer aldığı kitap da yazar,  aslında çok küçük detayların işyerlerinde nasıl bir fark yarattığını, motivasyon sağladığını üstelik öyle kocaman bütçeler ayırmadan mümkün olduğunu paylaşıyor.

Kitap yer alan şu ifadeler ise aslında tüm işyerlerinde keyifli ortam yaratmanın ipucunu veriyor. “İşyerinde keyifli ortam yaratmak için iyi niyetli birkaç motivasyon aktivitesi yeterli değil. Bu, yeni bir kültür yaratmayı gerektiriyor. Şirketti havayı değiştirecek, ortamı yumuşatacak, çalışanların işinden zevk almasını destekleyecek olan kişiler yine çalışanların kendisi. Yöneticilerin göreviyse onlara rahatlama imkânını sağlamak, onları gerekli gereksiz engellememek ve yönlendirmek”.

Kitapta Adrian Gostick ve Scott Christopher’ın ‘’Liderler biraz gevşeyip çalışma ortamlarını eğlenceli hale getirirlerse, çalışanların güveni, yaratıcılığı ve iletişimi belirgin ölçüde iyileşiyor. Bu da daha düşük bir işten ayrılma oranına, daha yüksek morale ulaşmayı sağlar’’ ifadeleri ise adeta kitabın özet cümlesi gibi.

Eğlenmenin iş yaşamına etkilerini araştırma sonuçlarına göre kitap da sıralanmış. Bunlar;

  • Daha yaratıcı olurlar.
  • Daha az stres yaşarlar.
  • Başkalarıyla daha iyi geçinirler.
  • Müşteriye daha iyi hizmet verirler.
  • Daha az devamsızlık yaparlar.
  • İş yerlerine daha sadık olurlar.
  • Daha uzun saatler yoğun olarak çalışabilirler.

Yazarın paylaştığı araştırmalardan birinde şu ifadeler yer alıyor ‘’Çalışanların bugün şirketlerinden istedikleri ilk şeyin  ‘’mutluluk’’ olduğunu tekrarladı. Yüksek ücret, geniş ofisler, büyük unvanların artık motivasyon ve çalışanların mutluluğu için yeterli  olmadığını, çalışanların hoş iş arkadaşları ve iyi bir patron, kabul edilebilir iş saatleri ve anlamlı işlerle mutlu olduklarını vurguladı. Bugün iş hayatında yükselmeye başlayan Y kuşağı içinse işinden keyif almak, işinde anlam bulmak daha önemli’’.

Bu görüşlere katılmamak mümkün değil. Özellikle de okulları ve okul yöneticilerini düşündüğümde. Ki özellikle son yıllarda çok sayıda okul yöneticisine koçluk yaptığımda hemen hemen hepsinden bu konuya vurgu yaptığını dinledim. Yani okullarda neşe, keyif, motivasyon….Ve güleryüzlü okulların ancak, güleryüzlü yöneticiler ve öğretmenlerle mümkün olduğunu.

Merak ediyorum okullarda ‘’gerçek anlar’’ neler? Acaba neler yaşanıyor? Okul yöneticileri, okul çalışanlarına nasıl anlar yaşatıyor? Çalışanların keyif ve motivasyonunu nasıl sağlıyorlar? ya da sağlayamıyorlar? Bir nebze de olsa ipucu bulmak, fikir edinmek, yararlanmak isteyenler için bu kitap.

Pozitifyonetim

Bu yazım 21.05.2015’de Eğitimpedia’ da yayınlanmıştır.

Önceki İçerik6 Değer Madalyası
Sonraki İçerikBuzdağımız Eriyor

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

one × 1 =