Siz, Çocuğunuz ve Okul

Okul çağında çocuğu olup da endişesi olmayan ebeveyn yok gibidir.  Okullarla ilgili ise pek çok soru işareti var zihinlerinde. Eğitime dair pek çok sorunun gün geçtikçe çığ gibi büyümesi ise ebeveynleri umutsuzluğa itiyor.  Siz, Çocuğunuz ve Okul  kitabının  bu umutsuzluğa bir nebze de olsa iyi geleceğini düşünüyorum.

Dr. Ken Robinson  Öz, Yaratıcılık ve Aklın Sınırlarını Aşmak ve  Yaratıcı Öğrenciler kitabından sonra, Siz, Çocuğunuz ve Okul Kitabı ile okurlarıyla buluştu. Bu kitapları Kitap Koala‘dan temine edebilirsiniz. Böylelikle sosyal bir girişimi de desteklemiş olursunuz.  Odağına ebeveynleri alan, Dr. Ken Robinson’un  bu kitabı,  öyle hızlıca okunup bırakılacak bir kitap değil.  Tekrar tekrar okunmalı ve satır satır anlaşılmalı.

Peki bu kitap size nasıl yardımcı olabilir? Bu sorunun yanıtını Dr. Ken Robinson şu cümleleriyle açıklıyor.

‘’ Bu kitap size nasıl yardımcı olabilir? Kitabın sizin için üç açıdan faydalı olacağını umuyorum. Birincisi, çocuğunuzun bugünlerde ihtiyacı olan eğitim türüne bakıp ebeveyn rolünüz ve eğitim arasında nasıl bir ilişki kuracağınızla ilgilidir. Aileler genellikle çocuklarının kendileriyle aynı tür eğitime ihtiyaç duyduğunu düşünür. Bu, genellikle ne çeşit bir eğitim aldıklarına bağlıdır ama genellikle de doğru değildir. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki eğitimde değişmek zorundadır. İkincisi, çocuğunuzun eğitimine yardımcı olurken karşılaştığınız zorlukları görmektir. Bu zorlukların bazıları, kamu politikalarıyla ve daha genel olarak içinde bulunduğumuz dönemle ilgilidir. Üçüncüsü, ebeveyn olarak bu zorlukları aşmak için seçeneklerinizin ve gücünüzün farkında olmaktır.

Dr. Ken Robinson’un  Lou Aronica ile birlikte yazdığı bu kitapta çocuğunuzun eğitimi için en iyi yolu keşfedin! diyerek ebeveynler için adeta bir başucu kitabı hazırlamışlar. Tüm kitaplarını okumuş biri olarak diyebilirim ki Siz, Çocuğunuz ve Okul kitabı Dr. Ken Robinson’un zamane çocuklarını ve zamane ebeveynlerini anlamak, ebeveynlerin çocuklarına okul seçerken yaşadıkları durumları fark etmek açısından derli toplu, sade, açık anlaşılır olması açılarından diğer kitaplarına göre bir adım önde.

On bölümden oluşan kitapta,  bölüm başlıkları şöyle; Yolunuzu Bulun, Rolünüzü Bilin, Çocuğunuzu Tanıyın, Çocuklarınızı Güçlü Yetiştirin, Okulun Amacını Anlayın, Doğru Okulu Seçin, kaynağa Gidin, İlişki Kurun, Problemi Ele alın ve Geleceğe Bakın. Her bir bölüm de kitabın temel ilkelerini oluşturan pek çok araştırma, röportaj ve örnek olaya yer alıyor.

Sola Unitas Yayınlarından, Gülsün Arıkan’ın çok başarılı bulduğum çevirisiyle yayınlanan Siz, Çocuğunuz ve Okul kitabı, okul arayışında olan ve en iyi okulu bulma konusunda bugünlerde telaş içinde bulunan ebeveynler için bir reçete sunmuyor, yol haritası ise hiç sunmuyor. O yüzden sükut-u hayale kapılmayın. Lakin, bir bakış açısı sunuyor. Ki bence de bu çok daha değerli.  Dr. Ken Robinson’un,  Siz, Çocuğunuz ve Okul kitabında, vermek istediği mesajı ise en iyi yansıtan,  Önümüzdeki Yol bölümünde yer alan ve bu kitabının özünü oluşturan cümlelerini son olarak paylaşıyorum.

Önünüzdeki Yol

‘’Standart eğitimin tehlikelerinden biri, bir kalıbın herkese uyduğu ve yaşamın doğrusal olduğu görüşüdür. Gerçek şu ki, doyuma giden yol pek çok yol vardır. Çoğu insanın hayatı standart bir rotayı izlememiştir. İnsanlar genlikle beklenmedik yönlere doğru hareket eder, yeni ilgiler keşfeder ve planlamadıkları fırsatlarla karşılaşır. Okulda aldıkları eğitimin onlar için kesinlikle doğru olduğunu varsayarak çocuklarınızın geleceğini sınırlandırmamalısınız. Bir kariyer sahibi olmak için bazı derslerin diğerlerinden daha önemli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Dünya değişmeye devam ettiği için, bu durum doğru olmayabilir.

Yapabileceğiniz en iyi şey çocuğunuzun farklı yönlerden gelişimine yardımcı olmak ve onları en çok meşgul eden bireysel ilgi ve yeteneklerini tanımlamalarını sağlamaktır. Siz nasıl yaptıysanız onlar da kendi hayatlarını kuracak ve o hayatı yaşayacaklar. Mümkün olduğu kadar önemseyin ve elinizden geleni yapın ancak bunu onların yerine yapmaya çalışmayın’’.

Çocuğumdaki özel olan şey nedir ve onun özel yeteneklerini ve hassasiyetlerini geliştirmek için ne yapabilirim? Sorularını kendilerine soran ebeveynler bu kitap sizin için…

sizçocuğunuzveokul

Bu yazım 17.05.2018 tarihinde Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

Önceki İçerikDinlen
Sonraki İçerikYeni Nesil Çocuk

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

20 − six =