Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’ sözü Prof.Dr. Selçuk Şirin’in yeni kitabı, Yetişin Çocuklar’ın misyonuna anlatıyor adeta. Prof.Dr. Selçuk Şirin,  Doğan Kitaptan çıkan ve kısa sürede 2. baskısını yapan kitabında okuyucuya, bebeklikten ergenliğe çocuk yetiştirme klavuzu sunuyor. Hayatın her alanında ve her düzeyinde ‘’hazır oluş’’ süreçleri  önemlidir. Bundan dolayıdır ki yazacak çok bilgisi, birikimi olduğu halde hayli zaman beklemiş bu kitabı yazmak için Selçuk Şirin.

Yetişin Çocuklar kitabı, 5 bölümden oluşuyor. Sırasıyla; Çocuk Yetiştirmenin ABECE’si, Erken Çocukluk Dönemi, Okul Dönemi, Ergenlik Dönemi ve. Bu Çocuklar Da Bizim! Binlerce yıl öncesinde Arsitoteles ‘’Her türlü kalıcı bilgi, hayretle başlar’’ demiş. Hakikaten doğru, Yetişin Çocuklar kitabındaki her bir bölümü ben de hayretle okudum. Öyle ki,  Eğitim Fakültesindeki derslerimde öğretmen adaylarıyla paylaştığım bir kitap oldu. Bu kitabı, öncelikle öğretmen adaylarının, öğretmenlerin okumasını salık veririm. Zira zamane çocuklarını, zamane gençlerini ve zamane ebeveynlerini anlamaları için. Bununla birlikte, sadece ebeveynlik krizi yaşanmıyor. Öğretmenlik krizi de yaşanıyor. İşte bu yüzden günümüzde, öğretmenlerin, değişimi ve dengeyi yönetmekle ilgili mesleki bir misyonları da var.

Umuyorum ki pek çok kişiye ulaşacak bu kitap. Çünkü şaşırtıyor, basit ve sade bir dil anlatımı var, somut veriler sunuyor, her paylaşılan bilgi öylesine içselleştirilmiş ve kaynakları gösterilmiş ki güven hissettiriyor,  bir derdi davası var, bilimsel veriler ve hikayelerle bezenmiş.

İşimizin, vaktimizden çok olduğu bu zamanlarda belki de atacağımız ilk küçük adım, Yetişin Çocuklar kitabını okumak olmalı. Neden mi? Benim nazarımda iki  ana nedeni var;

 1. Hepimizin önce inanç, ümit neşe, hayal kurmaya ve yaşam sevincine ihtiyacı var. Yetişin Çocuklar, bu duygulara temas ediyor.
 2. Çocuklara, gençlere dair, bir çok kanaldan ulaşılan bilgiler bir o kadar da zihin karışıklığına yol açıyor. Ebeveynlerin soruları ve sorunlarının ise birbirinden farkı yok. Yetişin Çocuklar da, aşağıdaki soruların yanıtlarını bulabilecekler.
 • Bebeklerle ilk diyalogu nasıl kurmalıyız?
 • Erken yaşta zihinsel gelişimi desteklemek için ne yapmalıyız?
 • Disiplin ama nereye kadar?
 • Çocuklara ikinci dil öğretmenin ideal yaşı nedir?
 • Tatilde öğrenme kaybı nasıl önlenir?
 • Çocukları ekran bağımlılığından nasıl koruyabiliriz?
 • Ergenlerle sağlıklı diyalogun formülü nedir?
 • Okul tercihinde nelere dikkat etmeli?
 • Gençleri hangi adımlar zirveye taşır?
 • Ekran bağımlılığı ile nasıl başa çıkılır?
 • Ödevler ne işe yarar?

Değişim ve dengeyi yönetmeyi öğrenmek önemli beceriler haline geldi öğretmenler için.

Benim için kitabın kalbi ‘’Bu Çocuklar da Bizim’’  bölümü idi.  Sadece kendi çocuklarımızı dert etmek yetmiyor!’’ diyor Prof.Dr.Selçuk Şirin. Ve şöyle edem ediyor;

‘’….Önümüzdeki dönemde anne baba olarak ülkede değiştirmekle mükellef olduğumuz, çocuklarımız için atmak zorunda olduğumuz adımlarını çizeceğim. Çünkü çocukları fanusta yetiştirmiyoruz. Onlar evden dışarı adım atıklarında bizim doğrudan kontrolümüzde olmayan süreçlerin içinde yetişiyorlar. Toplumsal, siyasal, ekonomik bağlam çocuk yetiştirmede aile kadar etkili.

Neden kendi çocuklarımız kadar başkalarının çocuklarını da dert etmemiz gerektiğine ısrarla vurgu yapıyorum? Çünkü bizim çocukların geleceği, başka çocukların geleceğinden ayrı düşünülemez. Çocuk gelişimi sadece kendi evinizin içinde başlayıp sizinle çocuğunuz arasındaki ilişkiyle sonuçlanacak. Elbette sizin ebeveyn olarak bu süreçte belirleyici bir rolünüz var, ama hikayeyi tek başınıza yazmaya kalkıştığınızda kaş yaparken göz çıkarma olasılığınız çok yüksek. O nedenle sadece kendi çocuğunuzu dert etmekle yetinmeyip başkalarının çocuklarını da dert etmemiz gerekiyor. Çünkü hikayenin geri kalan kısmını onlar beraber yazacak. Günün sonunda bizim çocuklar evden çıktıktan sonra o çocuklarla birlikte yeni bir hayat kuracaklar. İşte tüm bu nedenlerle elimden geldiğince ‘’başka’’ çocukların dertlerini anlamaya ve anlatmaya, onların dertlerine ortak olmaya çalışıyorum. Çünkü sadece kendi çocuğunuzu yetiştirmekle bitmiyor işimiz. Yaşadığımız toplumu, yaşadığımız dünyayı da dert etmemiz gerekiyor. Öyle olmasa New Yok’ta oturup bu satırları size yazmak için bu kadar uğraşmazdım zaten. Ben de tıpkı sizin gibi kendi çocuklarımızın geleceği için dert ediyorum başka çocukları.

Çocuk ve gençler üzerine kafa yoran herkesin aklında tutması gereken üç rakam: 7,5 milyon ‘şiddetli maddi yoksunluk’ yaşayan .çocuk (Kaynak:TUİK)

5,3 milyon ‘ne işte ne okulda2 olan genç (Kaynak:OECD)

1,6 milyon Suriyeli mülteci çocuk (Kaynak: UNICEF)

 Prof. Dr. Selçuk Şirin’in paylaştıklarına ek olarak, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda yer alan Genellik ve Eşitlik ile Eğitim Hakkı ilkelerine rağmen ülkemizdeki sayıları  yüz binleri geçen, özel eğitim alması gereken çocuklarımızı da dert etmeliyiz. Onlar için de  adımlar atılmasının da hem acil hem de önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.  

Cemrelerin sırayla havaya, suya, toprağa düştüğü günlerdeyiz. “İyi” şeyler konuşmanın, “İyi” şeyler dinlemenin ve özellikle de ‘’İyi’’ şeyler okumanın iyileştiricisi etkisi var. Ruha, akla, kalbe düşecek iyimserliklerin her şeyi iyileştireceğine inanıyorum. Baharın tüm çocuklara, içindeki çocuğu yaşatanlara, bin bir zahmetle çocuklarını büyüten ebeveynlere, amatör bir heyecanla profesyonelce mesleğini tutkuyla yapan öğretmenlere, Yetişin Çocuklar kitabının da  iyi gelmesi ümidiyle. 

Bu kitap, zamanı, dünyayı, ülkemizi, zamane çocuklarını ve zamane gençlerini anlamak isteyenler için…

Bu yazım 30.03.2019 tarihinde Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

Bu kitabı, insanların okumasını sağlayan ve de Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilecek Kitap Koala ‘dan temin edebilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2 − 2 =