IKIGAI

0
86

Kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki? Herkes ister. Lakin bazıları var ki bunu yaşam biçimine dönüştürmüş.  Japonya’nın Okinawa takım adalarında yaşayan bir halk var. Burası dünya üzerinde yaş ortalamasının en yüksek olduğu yer. Yaş ortalaması 100 senenin bile üzerinde. Kitabın yazarları, Hektör Garcia ve Francesc Miralles, bu ada halkından yüz kişiyle röportaj yapmışlar. Topluluğun en yaşlı üyelerine hayat felselerini, ikigailerini ve uzun ömürlerinin sırrını sormuşlar. Tüm görüşmeleri kayda almışlar ve oradan derledikleri hikayeleri kitaplarında paylaşmışlar.

Okinawa halkının dünyaya yayılmaya başlayan bir sırrı var; ikigai. “IKIGAI” iki sözcüğün birleşmesinden oluşuyor. “IKI” hayat, “GAI” hedef, amaç ve gaye anlamına geliyor. Yani ikigai bir hedefe, gaye ya da arzuya hiçbir zorlama olmadan içten ve kendiliğinden bağlılık hissetme duygusu demek. İşte seni yataktan fırlayarak çıkartan ve hedefine odaklanmanı sağlayan da  bu duygu. Sabah yedide alarmın çalıp uyandığında, yatağından doğrulup halıya boş boş bakmaya başladığında, neden hayatta olduğunu sorguladığında ihtiyacın olan şey. Hayatına bir anlam katan, bir misyon yükleyen, çevren için faydalı olacağını hissettiğin bir amaç.

Kitaptan bazı cümleler;

‘’Eğer depresyon ya da stresten uzak kalmak istiyorsanız bir şeye ihtiyacınız var; her sabah uyandığınızda ‘İyi ki yaşıyorum’,‘İyi ki hayattayım’ demenizi sağlayacak bir gaye, hedef, arzu ya da tutku.

Ikigai’nizi bulmanız için kendinize öncelikle şu soruları sorun:

1-  Bu hayatta beni en çok mutlu edecek şey ne ve gerçekten ne yapmak istiyorum?

2-  Ben neyi seviyorum? Beni en çok heyecanlandıran şey ne?

3-  Asıl yeteneğim, iyi olduğum şeyler ne? Bunu ortaya nasıl çıkarabilirim?

4-  Kendi sıkıntılarımdan arınıp en son ne zaman dünyayı hatırladım?

İşte bu sorulara verdiğiniz cevapların kesişim noktası ikigainiz. Yani hayatta daha mutlu olmanın anahtarı. Ve hiçbir şey için geç değil. Sadece Japonlar’ın kültüründe olup bizim kültürümüzde olmayacak bir şey de değil. Emekliliği beklemeyi bırakın. Mutluluğu yarınlara ertelemenin anlamı yok’’.

“İkigai”mizi bulma yolculuğuna çıktığımızda bize bu dört element aslında birbirinden anlamlı dört farklı soru rehberlik edebilir. Bu sorular sırasıyla şöyle;

  1. Neyi seviyorum?(Tutkumuz)
  2. Dünyanın neye ihtiyacı var?(Misyonunuz)
  3. İyi olduğum şeyler neler?(Ustalıklarımız)
  4. Neyden ötürü ücret alıyorum?(Uğraşlarımız)

Bu dört farklı sorunun ardından yanıtlarımızın kesişim noktası ise bizim ikigaimizi, yaşam gayemizi çok sade ve bir o kadar güçlü bir şekilde anlatıyor.

Meltem Uzun’un çevirisiyle İndigo kitaptan yayınlanan kitap, toplam 170 sayfa. Sakin bir gününüzde elinize aldığınızda hemen bitirebilirsiniz. Kitapta yer alan bilgilerden öte Okinawa adasında yaşayan halkın hayata dair bakış açısını anlamak açısından keyifle okunacak bir kitap Ikigai.

Her gününe bir anlam katmak isteyenler bu kitap sizin için.

ikigai

Bu yazım 13.04.2018 tarihinde Eğitimpedia‘ da yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 5 =