Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Dünyanın asi kızlarına:

Daha fazlasını hayal et

Daha fazlasını iste

Daha çok mücadele et

Ve kuşku duyduğun zamanlarda

Unutma

Sen haklısın.

Bir manifesto niteliğindeki yukarıdaki satırlar Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler kitabının ilk cümleleri, öyle güzel özetliyor ki kitabın amacını, içeriğini. Benim için ise hem okuması, hem yazması müthiş keyifli hem de bol bol hediye edeceğim bir kitap oldu.

Bu özel ve özgün kitabı  2 İtalyan yazar; ödüllü bir gazeteci  Elena Favilli ve medya girişimcisi, ödüllü bir yazar ve direktör Francesca Cavolla birlikte yazmışlar. Kitapta, M.Ö. 69’da doğan Kleopatra’dan 2007’de doğan Coy Mathis’a kadar 100 kadının hikayesi anlatılıyor. 100 kadının illüstrasyonlarıysa 22 farklı ülkeden 60 kadın sanatçı tarafından çizilmiş. Her bir ilistirasyon birbirinden yaratıcı ve dikkat çekici. Mart ayında,  Türkiye’de de Hep Kitap Yayınevi tarafından Deniz Öztok’un çevirisiyle yayınlandı. Kısa sürede 9.baskıya ulaşmış.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler’in bir önemli özelliği de kitlesel fonlamayla hayata geçmiş olması. Kitap için, Kickstarter’da açılan kampanyaya 472 kişi bağışta bulunmuş. 472 bağışçının ismine de kitapta yer verilmiş.

Favilli ve Cavallo, beraber kaleme aldıkları özsözde ise şu ilham veren  satırları yazmışlar;

Bu cesur öncüler size ilham versin. Onların portreleri, kızlarımıza güzelliğin bütün biçimlerde, renklerde ve her yaşta kendini gösterdiği fikrini aşılasın. Okuyucuların her biri, yaşamdaki en büyük başarının tutkuyla, merakla ve cömertlikle dolu bir yaşam sürmek olduğunu öğrensin. Mutlu olmaya ve çılgınca keşfetmeye hakkımız olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmayalım. Artık elinize bu kitabı aldığınıza göre, tek hissettiğimiz birlikte kurmakta olduğumuz dünyaya karşı umut ve heyecan olmalı. Ne kadar büyük hayallerinin olabileceğini, ne kdar uzağa gidebileceğini cinsiyetinin belirlemediği bir dünya. Her birimizin büyük bir güvenle, ‘’Özgürüm’’ diyebileceği bir dünya.

Dünyanın farklı yerlerinde ve yaşadıkları zamanda kendi hayatlarına, hayallerine sahip çıkarak dünyaya medyan okuyan kadınların hikayelerinden oluşan kitapta; Moda tasarımcıcı Coco Chanel, aktivist Helen Keller, yazar Maya Angelou, matematikçi ve filozof Hypatia, astronom Wang Zhenyi,  ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace, tenisçi Serena ve Venus Williams, mimar Zaha Hadid gibi kimini pek çoğunuzun bildiği kimini ise ilk kez tanıyacağınız 100 kadının hikayesi anlatılıyor. Önemli buluşlar yapmalarına, cesaretle adım atmalarına, büyük bir dehaya sahip olmalarına rağmen sürekli küçümsenen, yok sayılan, unutulan, neredeyse tarihten silinen 100 kahraman kadının hikayesi şunu bir kez daha hatırlattı: inanan bir kalbin dünyayı değiştirme gücü engellenemiyor.

Aslında kitapta 101 hikaye var. Ancak 101’inci henüz yazılmamış. 101’inci hikaye kitabın sahibine ayrılmış. Kitabı okuyanın hikayesi ve portresi için iki boş sayfa var, yazılmayı bekleyen. 

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler kitabı bir ezberide bozuyor. Hani  erkeklerin  kahraman, kadınların prenses olarak anlatıldığı hikayeler vardır ya, işte bu kitaptaki hikayeler prenseslerin yerine dünyayı değiştiren kadınları koyuyor.

Velhasıl, bu topraklardaki gerçek dönüşümü sağlayacak olanlarda kadınlardır.

Bu kitap, itiraz etmeyi, hayal kurmayı, cesareti şiar edinmiş asi kadınlar ve onların kız çocukları için…

AsiKızlaraUykudanÖnceHikayeler

Bu yazım 30.03.2017 tarihinde Eğitimpediada yayınlanmıştır.

Önceki İçerikMutluluk
Sonraki İçerikAlışkanlıkların Gücü

İLGİLİ YAZILAR

YAZILAR

Ergen Beyin Rehberi

Gençlik ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok söylenegelmiştir. Öyle ki M.Ö....

İnsan Her Koşulda

‘’İlim ilim bilmektir İlim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsin Ya nice okumaktır’’ dizelerinin sahibi halk şairi Yunus...

Yetişin Çocuklar

Mimar Friedensreich Hundertwasser, ‘’Tek başına kurulan hayal rüyadan ibarettir.Hep beraber kurulan hayal, hakikatin başlangıcıdır.’’...

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

Başarılı çocuklar yetiştirmek, mutlu çocuklar yetiştirmek, mükemmel çocuklar yetiştirme. Bu başlıkları son yıllarda o...

Bütün Beyinli Çocuk

‘’Ebeveynler genellikle çocuklarının bedenleri konusunda uzmandır. 98.6 F derecenin üzerindeki bir beden ısısının ateş...

Eğitimde Finlandiya Modeli

Yeni bir eğitim- öğretim dönemi başladı. Bu yılda okullarda, öğretmenler arasında, pek çok kongre,...

KATEGORİLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

thirteen − one =